Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v úterý v noci snížila hlavní rating Portugalska o dva stupně na známku A3. Výhled je přitom negativní, což znamená, že agentura by mohla k dalšímu snížení ještě sáhnout. Portugalsko se podle Moody's potýká s vysokými náklady na obsluhu dluhu a má problémy také s plněním stanovených fiskálních cílů. ,,Výhled se může pohnout do pásma stabilní nebo dokonce pozitivní, ale pouze v případě, pokud se sníží fiskální schodek, který povede k ustálení schodku rozpočtu v poměru k HDP, zlepší se příjmová stránka a také výhled ekonomického růstu," dodala agentura ve svém vyjádření.

Moody's má především obavy z vysokých úrokových sazeb, které portugalská vláda možná bude muset platit, když se bude chtít na kapitálových trzích půjčit další peníze. Dopady vysokých úroků na celou ekonomiku zatím nejsou jasné, upozorňuje agentura.

Portugalští představitelé snížení bagatelizují

Náměstek portugalského ministra financí Carlos Costa Pina ve středu zlehčoval rozhodnutí agentury. ,,Verdikt agentury Moody's nám připadá uspěchaný, protože nemůže brát úplný zřetel na rozhodnutí, která padnou na příští schůzce Evropské rady," řekl Pina. Předseda portugalské vlády José Sócrates ale řekl, že určité komplikace by mohl způsobit postoj opozice.

Hlavní opoziční síly v Portugalsku se rozhodly nepodpořit úsporná opatření, která se vláda ještě chystá zavést. Sócrates dokonce připustil, že pokud opozice nezmění názor, bude muset Portugalsko skutečně požádat o mezinárodní finanční pomoc. Část ekonomů i některé organizace Portugalsku delší dobu radí, aby pomoc raději přijalo.

"Podle mého chápání by dopady politické krize zhoršily finanční rizika naší ekonomiky a způsobily, že by Portugalsko muselo žádat o intervenci ze zahraničí. Takovému scénáři se snažím už šest měsíců zabránit," poznamenal Sócrates.
Portugalsko se snaží snížit deficit státního rozpočtu ze 7,3 procent k HDP v roce 2010 na letošní plánovaný schodek 4,6 procenta k HDP.

Trhy snížení ratingu očekávaly

Kurz eura na zprávu nijak chaoticky nereagoval, což dávají analytici do souvislosti s tím, že snížení ratingu se očekávalo. Významnou roli sehrává i to, že trhy si víc všímají vývoje v Japonsku, díky čemuž se nyní zvyšuje zájem o bezpečnější aktiva.

Ani výnosy z portugalských dluhopisů nezaznamenaly výrazný pohyb. Výnos z desetiletých portugalských obligací ve středu poledne vzrostl jen o čtyři setiny procentního bodu na 7,44 procenta.

Portugalsku se dnes podařilo prodat dluhopisy v objemu jedné miliardy eur (asi 24,4 miliardy Kč) se splatností 12 měsíců. Zájem o dluhopisy byl sice slabší než v předchozí podobné aukci, země ale prodala všechny papíry, jak si naplánovala. Výnos u těchto krátkodobých dluhopisů vzrostl o zhruba 3 desetiny procentního bodu na 4,33 procenta.

Moody´s v posledních dnech snížila rating 4 zemím

Agentura Moody´s v poslední době přehodnocuje ratingy tzv. okrajovým ekonomikám eurozóny. Minulý týden nejdříve snížila hodnocení Řecka. A to o plné 3 stupně, čímž rating jihoevropské země srazila ještě více do spekulativního pásma. Hlavním důvodem byly obavy z toho, že Řecko nebude schopno splácet své dluhy poté, co vyčerpá finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v roce 2013. Snížení ratingu zvedlo nevoli řeckých politiků. Tamní ministr financí Jorgos Papakonstantin požádal Evropskou unii o urychlený zásah do aktivit ratingových agentur. Ty prý podle Atén "nevyváženě a neoprávněně" snižují úvěrová hodnocení Řecka a dalších zemí eurozóny ohrožených vysokými dluhy.

Dalším terčem agentury se pak stalo Španělsko. Tomu agentura snížila známku o jeden stupeň na Aa2 s negativním výhledem. Moody´s se obává hlavně špatného stavu tamních bank. A vláda podle ní nedělá mnoho, aby finanční domy restrukturalizovala. Podle agentury by tato restrukturalizace měla zemi přijít na zhruba 40 až 50 miliard eur (v přepočtu zhruba 1,2 bilionu korun. Španělsko také podle Moody´s neplní plánované snižování rozpočtových schodků.

Portugalsko se tak v posledních devíti dnech stalo třetí zemí, které Moody´s zhoršila hodnocení.

Jen pár hodin po Portugalsku přišel na řadu i Egypt. Tomu agentura Moody´s zhoršila hodnocení na Ba3 ze stávajícího Ba2. Výhled pro další hodnocení země zůstává navíc negativní.