Japonská měna zcela ovládla devizové trhy. V důsledku jaderné krize a boje o její odvrácení jen hravě překonal 16letý rekord na páru s dolarem a odpoledne se tak pohyboval poblíž hladiny 76,50 za dolar.
Dosavadním rekordem byl kurz 79,75 jenů za dolar z roku 1995, kdy jen reagoval na zemětřesení v Kóbe.
Jen posiluje od pátečního zemětřesení. Můžou za to nákupy japonských pojišťoven a firem, které se snaží převádět domů velké částky peněz, které mají v zahraničí, protože je budou potřebovat na náhrady škod a obnovu.
"Jsou za tím spekulace, že investoři budou kupovat jen, aby financovali projekty na obnovu," uvedl Martin Krajhanzl z brokerjetu České spořitelny.
Silný jen však podkopává japonský vývoz a tím i celou ekonomiku, což je to poslední, co nyní země stižená katastrofou potřebuje.
Z posilování jenu obvinil spekulanty i japonský ministr financí a upozornil, že situaci na trhu pozorně sleduje, a naznačil možný zásah centrální banky. "Zásah vlády, respektive centrální banky je pravděpodobný," řekl pro iHNed.cz Tomáš Vlk ze společnosti Patria Finance.
Investoři se kvůli jaderné krizi v Japonsku uchylují k bezpečným měnám, mezi které se vedle švýcarského franku tradičně řadí právě i jen.
Vývoj na páru jen/dolar od roku 1989
Euro i koruna také posilují
Na dění na trzích a posilování jenu navazuje v průběhu dne i jednotná evropská měna. Těsně před polednem prolomila úroveň 1,40 USD/EUR a vystoupala tak na svoje čtyřměsíční maximum.
Česká měna pak posiluje jak vůči euru tak vůči dolaru. Podle údajů serveru Kurzy.cz byla koruna v 14:00 na kurzu 24,40 Kč/EUR a na páru s dolarem na 17,42 Kč/USD.
Tomáš Vlk
analytik Patria Finance
Posilování japonského jenu se může stát další ranou pro japonskou ekonomiku, která je výrazně exportně zaměřena. Zásah vlády, resp. centrální banky je proto pravděpodobný. Pokud se ale podíváme na úspěšnost posledních intervencí, rozhodně nebyla velká. Ať šlo o intervenci na devizovém trhu nebo nalití nové jenové likvidity na trh, efekt byl nevýrazný a trval příliš krátce.
Mluví se proto o jednání G7, které by mohlo akci formálně podpořit a tím možná zvýšit její účinnost. Lze spekulovat i o koordinované intervenci. Její účinek by byl daleko větší, pravděpodobnost takového kroku ale snižuje fakt, že by šla proti zájmům ostatních zemí.
Zdá se, že trh sází spíše na neúčinnost intervence a na pouze slovní podporu z G7. Jen proto vůči dolaru dál posiluje. Krátkodobě by změnu asi přinesly příznivé zprávy o zvládání jaderného problému, které by zastavily rušení carry tradů ve světě a omezily repatriaci japonských investic. V delším výhledu je pro jen riziko narušení důvěry mezi domácími bankami a spotřebiteli kvůli masivnímu navyšování likvidity ze strany BoJ. V současné době tomu ale nic nenasvědčuje.
Akcie se vrátily k poklesu
Akciový trh na japonské burze ve čtvrtek obnovil trend poklesu. Vedle pokračující jaderné krize jej srážel právě prudký vzestup jenu. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl v silně kolísavém obchodování o 1,44 procenta na 8962,67 bodu, když v průběhu obchodování ztrácel až 5 procent.
Od minulého pátku, kdy zemi zasáhlo zemětřesení a následná vlna tsunami se Nikkei propadl o 14 procent.
Ve čtvrtek oslabovaly i další trhy v regionu. Hongkongský index Hang Seng poklesl o 1,85 procenta, čínský Shanghai Composite ztratil 1,14 procenta a nejméně ztratil australský S&P/ASX 200, který uzavřel o 0,06 procent slabší.
"Pokud nedojde k jaderné katastrofě, mohla by naopak momentální situace být příležitostí k nákupu akcií za nižší cenu. Obchod s Japonskem bude sice ohrožen v krátkém období, v dlouhém období by se však neměl projevit," upozornil Pavel Šlechta, analytik Fio banky.
Díky silnému jenu oslabovaly akcie vývozců, zpevňovaly naopak akcie stavebních firem, které budou těžit z obnovy infrastruktury na východním pobřeží ostrova Honšú zničeném páteční vlnou cunami.
Obchodování však byl natolik rozkolísané, že mezi zahraničními fondy se objevily hlasy žádající o dočasné přerušení obchodů. Burza takové požadavky striktně odmítla.
V prvních třech dnech od pátečního zemětřesení akcie v Tokiu spadly ve všeobecném výprodeji o zhruba 18 procent, ve středu však posílily o téměř šest procent. "Na takovém trhu nemohu být," řekl agentuře Reuters manažer jednoho středně velkého fondu se zaměřením na akcie hi-tech firem.
"Riziko, které teď musíte nést, převyšuje zisky, kterých na tak rozkolísaném trhu můžete dosáhnout. Zůstat stranou je nyní jediné rozumné řešení," dodal.
Akcie elektrárenské společnosti Tokyo Electric Power, která provozuje ohroženou jadernou elektrárnu Fukušima, se další den znovu propadly - o více než 13 procent. Důvodem je marný boj techniků v elektrárně Fukušima, kde se jim nadále nedaří situaci reaktorů stabilizovat. Od pátku akcie firmy spadly o více než 60 procent.
G7 zasedne kvůli Japoncům
Kvůli situaci na trzích a zejména kurzu jenu budou v noci na pátek formou telekonference diskutovat finanční činitelé skupiny G7, kam patří sedm nejbohatších zemí včetně USA, Japonska nebo Velké Británie.
Podle analytiků ministři zemí G7 dají Japonsku svůj souhlas pro intervenci, aby došlo ke stabilizaci kurzu jenu. "Zdá se to být nevyhnutelné, aby proběhla širší diskuse o jenu a stabiliazaci globálních trhů," řekl Alan Ruskin z Deutsche Bank.
Aktuální situaci v Japonsku sledujeme ON-LINE - ZDE
Japonský ministr financí Jošiko Noda odmítl komentovat, zda bude vláda intervenovat na trzích, ale prohlásil, že bude vývoj situace pozorně sledovat. "Budu dnes pohyby na trhu pečlivě monitorovat," prohlásil.
Situaci přímo na japonském trhu se snaží pomoci centrální banka. Ta už do ekonomiky po pátečním ničivém zemětřesení napumpovala v přepočtu skoro 700 miliard dolarů (asi 12,3 bilionu Kč). Nouzovými úvěry se snaží zklidnit situaci na peněžních trzích a dodat potřebnou likviditu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist