Soudní proces se zakladatelem hedgeového fondu Galleon miliardářem Rajem Rajaratnamem, obviněným z rozsáhlého zneužívání neveřejných informací (tzv. insider tradingu), odhaluje praktiky, jak k této ilegální aktivitě docházelo.

V pátý den procesu se soud zaměřil na případ s americkou outsourcingovou společností PeopleSupport, neboť důvěrné informace o její plánované akvizici měl Rajaratnam prozradit svému příteli Rajivu Goelovi. Soud proto předvolal jako svědka šéfa PeopleSupport Lance Rosenzweiga.

Žaloba uvádí, že Rajaratnam sdělil Goelovi, bývalému zaměstnanci společnosti Intel, cenu, kterou indický konglomerát Essar nabídl za akvizici PeopleSupport. A to o několik dní dříve, než byl obchod oznámen. Dokazuje to nahrávka telefonátu z 30. července 2008 mezi Rajaratnamem a Goelem.

Dva dny předtím se přitom sešlo představenstvo PeopleSupport, zúčastnil se i zaměstnanec společnosti Galleon Krishu Panu, aby projednalo podmínky akvizice. Na schůzi se diskutovalo o nabídce společnosti Essar (patří rodině Ruiových), která nabídla 12,25 dolaru za akcii PeopleSupport.

Rajaratnam telefonuje 30. července Goelovi: "Ruiovi udělali nabídku na koupi... za 12,25 dolaru." - "Výborně, výborně," odpovídá Goel. Když byly 4. srpna oficiálně zveřejněny informace o obchodu - přesně za onu zmíněnou hodnotu -cena akcií PeopleSupport vystřelila vzhůru o 29 procent.

Státní zástupci také získali nahrávku hovoru mezi Rajaratnamem a Krishem Panu. Na něm Panu sděluje Rajaratnamovi, že Rosenzweig plánuje cestu do Indie, aby se setkal s potenciálními kupci.

Rosenzweig u soudu vypověděl, že informace o cestě byly důvěrné. Stejně tak potvrdil, že jednání představenstva bylo důvěrné a únik informací mimo společnost by byl ilegální a poškodil by ochrannou politiku společnosti proti insider tradingu. Mimo jiné sdělil, že v rámci utajeného jednání představenstva používali jako krycí jméno pro Essar "Easter".

Podle obžaloby byl případ PeopleSupport jen jehlou v kupce sena. Rodák ze Srí Lanky si měl údajně díky tajným informacím, získaných od svých přátel a spolupracovníků, přijít na více než 45 milionů dolarů (přes 776 milionů korun).

Rajaratnam veškerá obvinění odmítá a jeho právníci se snaží celou kauzu uhrát na to, že některé informace již byly veřejně známé.

 

Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft