Ze záznamů serveru Wikileaks podle ekonomického listu Financial Times vyplývá, že za vysokým růstem hodnoty zlata v posledních deseti let můhou aktivity Iránu. Podle zdrojů Wikileaks o tomto zjištění informoval představitel britské centrální banky Andrew Bailey někoho z amerických činitelů. Jeho jméno ale není známé. Záznamy pocházejí už z roku 2006.

Ačkoli zveřejněné informace nikdo ze zúčastněných nepotvrdil, podle FT je to poprvé, co se věrohodným způsobem potvrzuje, že Teherán ve velkém kupuje zlato na mezinárodních trzích. Jeho důvody jsou přitom hlavně politické. Kvůli rostoucímu napětí mezi Íránem a Západem se prý Teherán snaží omezit v rezervách dolary.

Cena zlata se v poslední dekádě zvýšila pětinásobně

Bailey podle WikiLeaks americkému činiteli řekl, že britská centrální banka si všimla citelných změn v chování Teheránu na mezinárodních trzích a zaznamenala snahu Íránu měnit dolary za zlato. Britové si myslí, že Teherán se tímto způsobem snaží ochránit své devizové rezervy a snížit riziko, že o ně v případném mezinárodním konfliktu přijde.

Cena zlata se v posledních deseti letech zvýšila ze zhruba 250 dolarů na dnešních zhruba 1430 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). To je růst na více než pětinásobek. Nejvíce zlata podle statistik nakupuje Čína, Rusko a Indie. Írán patří mezi prvních 20 zemí s největšími rezervami zlata. Přesná data sice nejsou známa, analytici se ale domnívají, že Írán může mít více než 300 tun kovu. Mezinárodní měnový fond má poslední data za Írán z roku 1996. Tehdy měl Írán podle MMF v rezervách 168,4 tuny zlata.

Vývoj ceny zlata 10 let

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist