Jeden kilogram zlata obsahuje nová medaile, kterou ve středu vydá Česká mincovna. Cena je ještě ambicioznější, medaile z limitované stokusové série je k mání za 1,2 milionu korun. Každá mince o průměru 8,5 centimetru bude číslovaná.
 
"Očekáváme, že se medaile rychle prodají. Dobře se prodávaly i předchozí, podobně drahé medaile," říká šéf exportu České mincovny Zdeněk Vojtěch.
 
Kilogram surového zlata se nyní na burzách prodává za zhruba 800 tisíc korun, mince je tak o polovinu dražší než samotné zlato.
 
"Medaile, ale není jen zlato, je to umělecké dílo. Navíc je od renomovaného autora," hájí cenu Vojtěch. Autorem návrhu medaile je akademický malíř Oldřich Kulhánek. Sochař Vladimír Oppl, který je například autorem stávající dvacetikorunové mince, pak vytvořil sádrový odlitek.
 
Mince zpodobňuje českou dvoutisícovou bankovku. Na čelní straně je tak podobizna operní pěvkyně Emy Destinové, na rubu pak iniciály pěvkyně stylizované do tvaru strunného nástroje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru