Příliš soli škodí. Přesvědčil se o tom jeden Číňan, který chtěl vydělat na strachu z úniku radiace z japonské elektrárny Fukušima.

Muž zvaný Guo nakoupil minulý týden podle listu China Daily 6,5 tuny soli. Za 260 pytlů a jejich přepravu do domovského města Wu-chan zaplatil čtyři tisíce dolarů. Náklad zabral polovinu jeho bytu. Jodizovaná sůl je jedním z prostředků, jak zabránit vstřebání radioaktivních látek do těla a Číně tehdy hrozilo, že ji zasáhne radioaktivní spad z japonské elektrárny Fukušima.

Zavládla panika a Číňané začali hromadně skupovat veškerou sůl z obchodů a cena suroviny vzrostla během několika dnů o 85 procent. Čínská média varovala, že zvýšená poptávka po soli potrvá ještě dalších šest měsíců.

Jenže panika brzy pominula, ceny soli spadly a pan Guo se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Sůl nemohl nikam převézt ani ji prodat na volném trhu, protože k tomu neměl povolení od čínských úřadů. Navíc si zapomněl vzít účet, a pytle se solí tak nemohl vrátit.

Když ale reportéři v pátek navštívili podnikavého muže znovu, zjistili, že většinu své soli již prodal svým sousedům nebo do okolních restaurací. I tak ale prodělal zhruba 1500 dolarů. Navíc ho reportéři deníku nahlásili čínskému úřadu pro obchod se solí, který slíbil, že aktivity pana Guo prověří.