Německý Siemens do Česka přišel už před 120 lety. Jeho činnost ale byla v roce 1945 přerušena a obnovena v roce 1990. V současnosti zde zaměstnává zhruba 11 tisíc lidí, když působí v oblastech průmyslová a veřejná infrastruktura, energetika, zdravotnictví a informační technologie.
Nejvýznamnějšími závody Siemens v České republice jsou podniky na výrobu nízkonapěťových elektromotorů v Mohelnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Drásově, brněnský závod na výrobu parních turbín či trutnovský závod na výrobu průmyslové nízkonapěťové techniky. Do skupiny patří i závod na výrobu osvětlovací techniky OSRAM v Bruntále a letohradský podnik OEZ, výrobce jistících přístrojů a zařízení nízkého napětí.
Německý průmyslový konglomerát Siemens oznámil v noci na úterý, že plánuje výraznou reorganizaci svého byznysu. V rámci ní chce firma vytvořit novou divizi s názvem Infrastructure & Cities. Ta bude zahrnovat vybrané průmyslové a energetické aktivity podniku a bude se soustředit na rozvoj měst a infrastruktury.
,,Má to svou logiku a jen to podtrhne to, proč je Siemens jeden z nejlépe organizovaných světových dodavatelů, který pomáhá rozvíjejícím se ekonomikám modernizovat jejich zemi," kometoval pro agenturu Bloomberg kroky Siemensu analytik Sterne Agee & Leach Nicholas Heymann.
Změny se projeví i v Česku
Německý Siemens je hodně exponován i v Česku. Mezi jeho největší tuzemské podniky patří výrobní závod na parní turbíny v Brně či závody na výrobu elektromotorů v Mohelnici a Frenštátě pod Radhoštěm.Výrobní aktivity má v České republice rovněž divize Osram.
,,Uvedené změny se promítnou i do organizační struktury skupiny Siemens v České republice a podpoří naši flexibilitu směrem k zákazníkům zejména v oblastech produktů a řešení pro průmyslovou a veřejnou infrastrukturu. Bezprostřední vliv na výrobu v našich devíti výrobních závodech nemají," sdělil iHned.cz mluvčí Siemensu ČR Pavel Kaidl. Změny by podle něj měly začít platit od 1. října.
Osram půjde na burzu
Siemens se v rámci své reorganizace rozhodl, že pošle na burzu svou divizi pro výrobu osvětlovací techniky Osram. Podle plánu by tak měl učinit na podzim tohoto roku. Hodnota podniku by podle analytiků měla činit 5 až 7 miliard eur (v přepočtu zhruba 123 až 172 miliard korun). Německý konglomerát si ale i po primární emisi akcií hodlá nechat menšinový podíl v tomto podniku. I tak by se ale mělo jednat o největší úpis Německa v poslední dekádě.
,,Předpokládám, že zájem (o akcie Osramu) bude velmi solidní. Osram je lídrem trhu, který má dobrý růstový potenciál, především v oblasti LED osvětlení. Očekávám proto silný zájem především institucionálních investorů," zhodnotil pro server iHned.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Prodej Osramu zapadá do strategie firmy. Ten se pomalu zbavuje podniků, které vyrábějí spotřebně orientované zboží a snaží se soustředit na výrobu vlaků, komponent pro elektrárny a také na zdravotní přístroje.
Jedna z největších změn v historii
Ohlášené kroky představují nejradikálnější reorganizaci aktivit podniku od roku 2007 a jednu z největších organizačních změn v jeho téměř 165leté historii. Siemens je největší strojírenskou skupinou v Evropě a vzhledem ke svému rozsáhlému záběru je považován za indikátor vývoje celé německé ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist