Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hlavní rating Řecka o dva stupně na známku BB minus. Rating Řecka se tak ocitl ještě hlouběji ve spekulativním pásmu a S&P varovala, že může v jeho snižování pokračovat. Agentura se domnívá, že Řecku nynější záchranný úvěr nepomůže a země se bude muset na eurozónu obrátit s žádostí o další pomoc, tentokrát ze stabilizačního mechanismu. V podstatě tak agentura říká, že Řecko je blíž restrukturalizaci dluhu, jak se eufemisticky říká státnímu bankrotu.
Řecký premiér Jorgos Papandreu ke zprávě řekl, že agentura nebere v potaz úsilí, které Řecko vynakládá ve fiskální oblasti. "Oni rating Řecka nesnižují kvůli tomu, co Řecko dělá," řekl novinářům premiér. Ten už tvrdě kritizoval i minulé snížení ratingu, kvůli čemuž se řecká vláda dostala s agenturou do ostrého sporu.
Agentura s dalším snížením čekala na závěr summitu Evropské unie, který se na konci minulého týdne konal v Bruselu. Vrcholná schůzka se zabývala právě podobou stabilizačního mechanismu pomoci členským zemím, které se ocitnou ve finančních potížích.
Usnesení, která byla na summitu přijata, podle S&P jen potvrdila obavy, že komerční věřitelé nebudou v rovnocenném postavení jako záchranný fond, takzvaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Potvrdilo se také, že pokud bude určitá země chtít požádat o pomoc z ESM, potenciální předběžnou podmínkou bude restrukturalizace státního dluhu.
"Obě charakteristiky jsou podle našeho názoru nevýhodné pro komerční věřitele států EU, které si vypůjčí z ESM. Představují také zásadní odklon od rozhodnutí učinit dluhopisy Evropského fondu finanční stability (EFSF) pari passu (rovnocenné) s komerčními dluhopisy," uvedla S&P ve svém zdůvodnění.
Řecko loni v květnu požádalo o mezinárodní finanční pomoc, kterou jí v objemu zhruba 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) poskytli ostatní členové eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem. Řecko se tak stalo první zemí eurozóny, která nezvládla splácet dluhy a která tak dala podnět k tomu, aby eurozóna vypracovala trvalý záchranný mechanismus.
Pomoc, kterou nyní Řecko čerpá, byla poskytnuta ze zmíněného EFSF. Ten byl vytvořen pouze na přechodnou dobu a s jeho existencí se počítá jen do roku 2013. Do té doby má Řecko pomoc splatit. Po roce 2013 má začít fungovat ESM, na jehož podobě se Evropská unie dohodla minulý týden.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist