Nejvíc Fed rozpůjčoval 29. října 2008, kdy si od něj banky vypůjčily 111 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu Kč). Po úvěrech v nouzi sáhly i mateřské ústavy České spořitelny a Komerční banky.
Zdaleka nejvíce peněž v rámci nouzového financování si od Fedu půjčily finanční ústavy Dexia a Depfa. Ty si zmíněného 29. října 2008 vzaly skoro polovinu úvěrů, které Fed poskytl. Belgicko-francouzská Dexia si vypůjčila 26,5 miliardy dolarů (téměř 458 miliard Kč), irská Depfa pak 24,6 miliardy USD (skoro 425 miliard Kč). Depfa je součástí německé Hypo Real Estate Holding.
Zpráva obsahuje názvy finančních institucí včetně částek, které si od Fedu půjčovaly. Má více než 25.000 stran a poskytuje bezprecedentní obraz toho, které banky se ocitly v tak vážných problémech, že se musely obrátit s žádostí o urgentní pomoc na americkou měnovou autoritu.
Fed nabízel nouzové úvěry za zvýhodněný úrok ze svého programu podpory finanční architektury v době od 8. srpna 2007 do 1. března 2010. Finanční krize vrcholila v posledním čtvrtletí roku 2008, z valné části v reakci na kolaps obří investiční banky Lehman Brothers.
Peníze tekly i do Evropy
Bezprostředně po pádu Lehman Brothers Fed nabídl mnohamiliardové úvěry i dalším evropským bankám. Půjčila si tak i britská Bank of Scotland, rakouská Erste Group Bank či francouzská Société Générale. Poslední dvě vlastní banky v České republice, Erste je majitelkou České spořitelny a Société Générale Komerční banky.
Fed byl mnohokrát vyzván, aby předložil záznamy z dob, kdy byla finanční krize na vrcholu, vždy to ale odmítl. Minulý týden ale boj definitivně prohrál, protože americký nejvyšší soud potvrdil předchozí verdikt soudu nižší instance, který Fedu už dříve nařídil data zveřejnit.
Centrální banku ke zveřejnění informací nutila společnost Bloomberg LP, která je mateřskou společností agentury Bloomberg, a mediální společnost Fox News Network ze skupiny News Corporation. Média se odvolávala na americký zákon o svobodném přístupu k informacím, který vládním institucím nařizuje určité dokumenty zveřejňovat.
Fed se snažil obranu vystavět na tom, že zveřejněním záznamů by uškodil bankám, které si od něj půjčovaly. Fed měl prý obavy, že pokud názvy bank zveřejní, budou tyto banky u veřejnosti považovány za slabé. Hrozilo také, že banky by se zdráhaly vypůjčené peníze použít, a to právě proto, aby tím nedaly veřejnosti najevo, že mají problémy.
Takzvaná zápůjční facilita, kterou Fed bankám nabídl, je pro centrální banku důležitým regulačním nástrojem. Fed ji má připravenou k dispozici, aby se ujistil, že jsou komerční banky v době finančního stresu dostatečně likvidní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist