Účet za japonskou katastrofu i nadále stoupá a přesáhl další magickou hranici 300 miliard dolarů (5,220 bilionu korun). Až 200 miliard dolarů navíc můžou spolknout náklady na znárodnění provozovatele poškozené jaderné elektrárny Fukušima, společnosti TEPCO. Zemětřesení z 11. března zasáhlo pětinu její výrobní kapacity.
Výluky dodávek elektrické energie budou mít jistě dopad i do statistiky průmyslové výroby a celkové energetické situace třetí největší světové ekonomiky.
V rámci nejhoršího vládního scénáře ztratí japonské HDP v prvním i druhém letošním čtvrtletí 1,4 %. Podle výpočtů agentury Reuters to znamená dalších 160 miliard dolarů na odpis.
"Klíčovým rozdílem oproti předchozím zemětřesením v regionu jsou obrovské výpadky a narušení dodávek elektrické energie, za kterými stojí poničená Fukušima,“ řekl Naohiko Baba, hlavní ekonom Goldman Sachs v Tokiu. "Předpokládáme, že výpadky elektrické energie stlačí výrobu v rámci celého roku 2011," dodal Baba.
Nastartování japonské ekonomiky bude podle zástupců tamní vlády porovnatelné s tím, co následovalo po ukončení 2. světové války.
Odstranění materiálních škod si vyžádá 190 až 300 miliard dolarů
Japonské zemětřesení bude pravděpodobně jedním z nejnákladnějších ve světových dějinách. Předstihne i hurikán Katrina, který udeřil v roce 2005 v New Orleans a zemětřesení v Kobe z roku 1995.
Odhad japonské vlády je prozatím nejvyšší. Předchozí predikce odborníků se pohybovaly mezi 200 až 250 miliardami dolarů.
Škody ale nejsou definitivní. Zhruba 170 tisíc domácností je zatím bez energií, 200 tisíc jich pak stále nemá pitnou vodu. Zničeno bylo 46 tisíc budov, 155 tisíc jich bylo vážně poničeno. Více než 2 tisíce silnic, 56 mostů a 26 klíčových úseků železnice je nepoužitelných.
Banka Nomura odhaduje korporátní ztráty společností zahrnutých ve vlastním indexu 400 největších japonských firem (obsahuje například firmy Toyota, nebo Sony) na 17 miliard dolarů.
„V současné situaci vidíme rostoucí riziko dalších problémů s přísunem elektrické energie dodávané společnostmi Tokyo Electric Power a Tohoku Electric Power,“ napsali v tiskovém prohlášení zástupci Nomury.
Miliardovým ztrátám ale ještě není konec
Premiér Naoto Kan se už nechal slyšet, že vyřazení Fukušimy z provozu a následná sanace území bude trvat 10 let a vyžádá si zhruba 19 miliard dolarů.
Přední světové pojišťovny pak odhadují své ztráty na 5 miliard, v nejhorších scénářích ale počítají se ztrátou 30 miliard dolarů.
Nároky na náhradu škody by podle americké banky Merrill-Lynch mohly být vyčísleny na dalších 133 miliard dolarů. Vše ale bude záležet na tom, jak rychle TEPCO zvládne současnou situaci va Fukušimě vyřešit.
Už před katastrofou měla společnost TEPCO ve svých účetních knihách zapsaný dluh ve výši 91 miliard dolarů. Od prvního výbuchu Fukušimy si ale napůjčovala dalších 24 miliard. Samotná firma navíc tvrdí, že to nemusí být dostatek k tomu, aby byla schopná dál fungovat.
Podle odhadu analytiků z Nomury platí navíc TEPCO každý měsíc zhruba jednu miliardu dolarů za ropu a plyn, které mají nahradit výpadek elektřiny z nukleárních zdrojů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist