Mapa plánovaného spojení Brno - Vídeň
 

Dálniční spojení mezi Vídní a rakousko-českými hranicemi by mělo být zprovozněno už v roce 2016. Novinářům to ve čtvrtek ve Valticích sdělil dolnorakouský kancléř Erwin Pröll poté, co s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem podepsal memorandum o důležitosti dostavby rychlostní silnice R52 do Mikulova na české straně a výstavby dálnice A5 na rakouské straně. Podle Haška by poslední fáze prací na R52 měly být dostavěny do roku 2018. Výstavba nových komunikací má zajistit mnohem rychlejší spojení hlavně mezi Vídní a Brnem.

V Česku se začne stavět za rok

Rakouská dálnice A5 (Nordautobahn), která povede až vídeňský okruh, by měla na českou silnici R52 navazovat na hraničním přechodu Mikulov/Drasenhofen.

"Další fáze výstavby dálnice A5 mezi (obcí) Schrick a státními hranicemi začne v roce 2013. V roce 2014 začne výstavba (hraničního přechodu) Drasenehofen," uvedl Pröll.

Na české straně by se nejprve měl stavět obchvat Mikulova. "Ten se začne připravovat v roce 2012. Další etapy jsou rozvrženy do let 2016 až 2018," dodal Hašek. Zároveň zdůraznil, že bez tlaku regionů na centrální vlády by připravované dálniční spojení mezi Vídní a Brnem trvalo ještě mnohem déle.

Oba politici po jednání slavnostně otevřeli novou silnici mezi Valticemi a dolnorakouským Katzelsdorfem, která začala fungovat loni v listopadu.