Cena stříbra se v pátek na světových trzích vyšplhala na 40 dolarů (asi 684 Kč) za troyskou unci, kde byla naposledy v roce 1980. K růstu jí pomáhají především obavy z inflace a lepší růstové podmínky, než jaké má sesterský kov zlato. I o ně je ale v současné době zvýšený zájem.

Stříbro je od začátku roku jednoznačně kovem s nejvyšším zhodnocením. Od ledna se jeho cena zvýšila asi o 29 procent, zatímco cena zlata vzrostla o zhruba tři procenta. Loni byl zájem také například o platinové kovy, avšak cena palladia od začátku letošního roku asi 2,5 procenta ztrácí.

Stříbro poroste dál

Investoři začali drahé kovy ve větší míře poptávat zhruba loni v srpnu, kdy americká centrální banka (Fed) signalizovala, že obnoví nákup státních dluhopisů, aby podpořila oživení tamní ekonomiky. Tím ale podkopala důvěru v papírové peníze a zvýšila obavy z inflace.

Řada analytiků předpokládá, že cena stříbra se může vyšplhat až na 50 dolarů za troyskou unci. To by byl nový rekord, protože nejvyšší cena je z roku 1980, kdy stříbro vystoupilo na 49,48 USD/oz.

Na nový rekord se dnes dostala i cena zlata, která zdolala hranici 1466 dolarů. V obou případech jsou to ale rekordy nominální. Pokud by se vzal v úvahu vliv inflace, pak by zlato mělo rekord na téměř 2500 dolarech za unci, stříbro by muselo stát více než 130 dolarů za unci. Analytici se ale myslí, že ceny kovů k reálným rekordům nyní směřují.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru