Růst globální ekonomiky v letošním roce patrně zpomalí na 4,4 procenta, zatímco loni světová ekonomika vykázala růst o pět procent. Ve svém novém výhledu to v pondělí uvedl Mezinárodní měnový fond. Kvůli dopadům nedávného zemětřesení letos poroste pomaleji Japonsko, kde fond snížil odhad růstu z dosavadních 1,6 na 1,4 procenta. Japonsko si ale hůř povede jen přechodně, už na příští rok počítá měnový fond s vyšším růstem, než uváděl dosud.

"Obavy z dvojité recese, které my jsme ovšem nesdíleli, se nenaplnily," poznamenal fond ve zprávě s názvem World Economic Outlook. Hlavní obavy se týkaly cyklu obnovy zásob ve vyspělých zemích, kdy část analytiků tvrdila, že obnova zásob spolu s vládními stimulačními programy zajistí jen dočasné oživení, po němž svět upadne do nové recese.

Tahounem je opět Čína

Tak jako v minulých letech by měla být tahounem růstu globální ekonomiky Čína. Té měnový fond na letošní rok předpovídá zpomalení růstu na 9,6 procenta a příští rok na 9,5 procenta. V obou případech to je stejný odhad jako v předchozí prognóze. Výrazně vyšší by měla být letos inflace, kterou MMF odhaduje na pět procent, zatímco dosud ji předpovídal na 2,7 procenta. Příští rok ale podle fondu klesne na 2,5 procenta.

Obecně si letos nejlépe povedou asijské země. Se solidním růstem ale může počítat celá skupina mladých tržních a rozvojových ekonomik. Té měnový fond na letošní rok předpovídá růst o 6,5 procenta, ve vyspělých zemích bude naopak tempo růstu mnohem slabší a bude se pohybovat pouze kolem 2,5 procenta.

Růst Česka a Slovenska zpomalí

Ne každá země si ale v letošním roce povede lépe. Pomaleji proti dosavadním prognózám poroste například i Česká republika, kde měnový fond jako hlavní důvod uvádí dopady rozpočtových škrtů. V minulém výhledu loni v říjnu MMF odhadoval, že česká ekonomika letos vykáže růst v rozsahu 2,2 procenta, už v únoru ale odhad snížil na 1,75 procenta. Podle nejnovější prognózy se bude růst hrubého domácího produktu České republiky pohybovat kolem 1,7 procenta, příští rok ale zrychlí na 2,9 procenta.

Odhad růstu slovenské ekonomiky měnový fond na letošní rok snížil na 3,8 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 4,3 procenta. Výrazně vyšší bude na Slovensku podle MMF také inflace, která by se měla vyšplhat na 3,4 procenta. Dosud fond počítal s inflací 1,8 procenta. V České republice MMF nechal odhad inflace na dvou procentech.