Skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše koupila 80 procentní podíl ve společnostech skupiny Wotan, která je významným hráčem v oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva v Česku. V pondělí o tom informoval Agrofert Holding. Kupní cenu nebudou firmy zveřejňovat. Transakce je podmíněna získáním souhlasu příslušných antimonopolních úřadů.

"Skupina Agrofert a členové skupiny Wotan v minulých dnech podepsali smlouvu o prodeji 80 procentního podílu ve společnostech Wotan Forest Service, a. s., Wotan Forest, a. s., a Alfa Plywood, a. s., společnosti AGF Wood, a. s., dceřiné společnosti společnosti Agrofert Holding, a.s.," uvádí Agrofert v tiskové zprávě. Pro skupinu Agrofert to znamená vstup do nového odvětví a rozšíření dosavadních aktivit, které byly zaměřeny převážně na chemický průmysl, zemědělství a potravinářství.

Možné jsou i další akvizice

Spojením se zkušeným hráčem v oboru a s využitím kapitálové síly a investičních zkušeností skupiny chtějí vybudovat významnou českou skupinu působící v lesnictví a oblasti zpracování dřeva, uvedl generální ředitelní ředitel společnosti Agrofert Holding Babiš. Dosáhnout toho chtějí investicemi v rámci skupiny Wotan, případně také prostřednictvím dalších akvizic.

Skupina Wotan se kromě lesnictví a těžby a zpracování dřeva zabývá poskytováním lesnických služeb, dopravou dřeva nebo truhlářskou výrobou či výrobou překližek. Agregované tržby těchto společností za loňský rok dosáhly přibližně dvou miliard korun.

Babiš rád nakupuje

V nedávné minulosti koupil Agrofert Holding firmy Animalco a Procházka Holding, které jsou významnými hráči v tuzemském masném průmyslu. Obě fúze letos v lednu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého obě akvizice nenaruší hospodářskou soutěž zejména s ohledem na relativně nízký nárůst tržního podílu Agrofertu. 

Nekonsolidované tržby skupiny Agrofert Holding loni podle předběžných výsledků klesly na zhruba 132 miliard korun. Výsledek zahrnuje hospodaření 150 firem. V roce 2009 činily podle předběžných neauditovaných výsledků nekonsolidované tržby Agrofertu 137,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru