Ředitel útvaru interního auditu ČEZ Petr Vobořil prodal minulý pátek 25 tisíc kusů akcií ČEZu v jednotkové ceně téměř 885 korun. Dohromady tak při posledním prodeji cenných papírů získal více než 22 milionů korun. Vyplývá to z dat Centrálního úložiště regulovaných informací České národní banky.

Cenné papíry firmy Vobořil získal v roce 2006 díky opci na nákup akcií firmy, která mu náležela právě jako bývalému členu představenstva. Díky tomu mohl  před pěti lety nakoupit akcie ČEZ za necelých 250 korun.

Polovinu cenných papírů obratem prodal, druhou polovinu si nechal. Z té by mu tak po pátečním prodeji mělo zbýt 25 tisíc kusů akcií.

Čistý zisk 16 milionů

Vobořil si tak podle jednoduchého výpočtu vydělal při posledním prodeji na růstu cen akcií téměř 16 milionů korun. Sám Vobořil nechtěl pro server iHNed.cz důvod prodeje komentovat s tím, že už svou povinnost nahlášení obchodů splnil.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž ale serveru situaci osvětlil: ,,Manažeři k obchodům s akciemi ČEZ v naprosté většině využívají spíše informační "okna", tedy prodlevy, kdy ČEZ zrovna nečeká žádná kurzotvorná informace. A takovýchto "okének" je v případě ČEZ během roku pomálu. Takže nejde o obchody z nějakých důvodů, ale povětšinou obchody, kdy to vůbec lze."

Management tak například nesmí obchodovat 20 dnů před a 3 dny po zveřejnění hospodářských výsledků.

Akcie mají potenciál k růstu

Co vedlo Vobořila k prodeji akcií firmy, o tom se tak dá jen spekulovat. V každém případě, akcie ČEZu se na začátku dubna nacházely na 10-ti měsíčních maximech.

"I když jsem toho názoru, že akcie ČEZ mají potenciál dosáhnout vyšších cen v následujících měsících, nemůžeme znát důvody prodeje akcií ze strany pana Vobořila a nelze proto spekulovat o tom, zda byl pro prodej vhodný čas. Obecně byly ceny, kterých akcie ČEZ dosáhly na začátku dubna, nejvyšší od června loňského roku," zhodnotil pro iHNed.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

V tomto roce jde už o druhý manažerský prodej

Prodej firemních akcií není u manažerů ČEZu nic neobvyklého. Členové představenstva totiž mají možnost využít opce na nákup akcií v rámci tzv. manažerského opčního programu. V praxi to znamená, že mohou nakoupit akcie podniku v době nástupu do funkce a následně je při růstu akcií prodat. A Vobořil byl v minulosti dokonce předsedou a místopředsedou představenstva.

Před měsícem podobně akcie nabyl ředitel úseku financování ČEZu Jan Brožík. Ten získal deset tisíc kusů akcií za realizační cenu přesahující 840 korun za kus.

V posledním půl roce ale docházelo spíše k prodejům. Na konci března se zbavil cenných papírů firmy za zhruba 22 milionů korun Bohumil Mazač, jednatel a exekutivní ředitel pro segment Business společnosti ČEZ Prodej.

Loni v listopadu pak v prodejích pokračoval i ředitel útvaru Asset management - technologie Pavel Cyrani, který prodal více než deset tisíc kusů za více než 8 milionů korun. Cyrani ale v prodejích vůbec nezahálí, už v létě loňského roku totiž získal jiným prodejem akcií 18 milionů korun.

V minulosti došlo i na soud

Využívání opcí na nákup akcií a jejich následný prodej manažery ČEZu se před několika lety dostal i před soud. A to kvůli zneužívání informací při těchto obchodech, tzv. insider trading.

Obchodnímu řediteli ČEZ Alanu Svobodovi hrozilo za jeden z nejvážnějších prohřešků na kapitálovém trhu až osmileté vězení. Na jaře 2005 dvakrát nakoupil akcie ČEZ - vždy těsně předtím, než firma zveřejnila důležité údaje o svém hospodaření. Akcie prodal za necelé dva měsíce - se ziskem 1,6 milionu korun.

Městský i Vrchní soud v Praze ale rozhodly, že se nestal trestný čin, ale jen přestupek. Ten tak postoupil ČNB, která dohlíží nad kapitálovým trhem. Banka pak v srpnu roku 2009 Svobodovi udělila pokutu ve výši 1,7 milionu korun, čímž případ skončil.


Poslední manažerské obchody ve Skupině ČEZ

jméno funkce období povaha transakce počet kusů akcií

celková hodnota

(v kč k danému datu)

Petr Vobořil ředitel útvaru interního auditu duben 2011 pozbytí 25 000 22 122 500
Bohumil Mazač exekutivní ředitel ČEZ Prodej pro segment Business březen 2011 pozbytí 25 000 21 816 500
Jan Brožík ředitel financování březen 2011 nabytí 10 000 8 401 300
Pavel Cyrani ředitel útvaru Asset management - technologie listopad 2010 pozbytí 10 574 8 016 240
Michal Skalka ředitel útvaru trading listopad 2010 pozbytí 11 000 8 280 036
Josef Sedlák ombudsman ČEZ říjen 2010 pozbytí 30 000 23 781 000

zdroj: Centrální úložiště regulovaných informací ČNB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist