Mezinárodní měnový fond v úterý vyzval Spojené státy k věrohodným krokům ve snižování astronomických rozpočtových deficitů. Zvýšil tak tlak na prezidenta Baracka Obamu, aby předložil podrobné plány dlouhodobého řešení nynějších rekordních úrovní deficitů a státního dluhu. Klíčový bude podle dnešní zprávy fondu "Fiskální monitor" příští rok.
Státní dluh Spojených států vystoupal začátkem dubna na rekordních 14,27 bilionu dolarů (zhruba 245,3 bilionu Kč). Rychle se blíží stropu pro zadlužení stanovenému Kongresem na 14,29 bilionu dolarů.
Podle deník The Wall Street Journal by USA mohly hranice pro zadlužení dosáhnout kolem 15. dubna.
MMF konstatoval, že většina vyspělého světa již kroky k potlačování vysokých fiskálních schodků vytvořených v době finanční krize a ekonomického propadu přijala. Dvě ze tří největších ekonomik světa - USA a Japonsko - však ozdravná opatření stále odkládají, aby nepoškodily oživování svých ekonomik.
Šetřit bude muset začít i Japonsko po tsunami
V Japonsku to nyní komplikují vysoké náklady na odstranění škod a obnovu po těžkém březnovém zemětřesení a obří vlně cunami. I Tokio by však podle fondu po vyřešení této věci mělo předložit střednědobé plány nápravy veřejných financí.
"Země, které letos odkládají adaptaci, budou stát před značnou výzvou, pokud budou chtít plnit své střednědobé cíle," uvádí zpráva MMF. Dodává, že USA budou muset "zásadní" adaptaci a nasměrování rozpočtu na udržitelnou dráhu odstartovat příští rok.
Obama se ve středu chystá předložit své návrhy na dlouhodobé snižování rozpočtového deficitu a stabilizaci státního dluhu, minulý týden jej však v tom předešel plánem razantního snižování vládních výdajů a deficitů republikán Paul Ryan. Obama se v posledních týdnech ostrých sporů o rozpočet pro zbytek tohoto fiskálního roku snažil omezit snižování výdajů na co nejmenší možnou míru. Pod tlakem republikánů se však nakonec musel smířit s nejhlubšími výdajovými škrty v poválečném období.
MMF už v lednu upozornil USA a Japonsko na nutnost přijmout věrohodné plány snižování rozpočtových schodků a varoval před reakcí finančních trhů, které by mohly ztratit trpělivost a začít se hromadně zbavovat vládních dluhopisů těchto zemí. "Obavy trhů z udržitelnosti (deficitů) zůstávají ve Spojených státech utlumené, další odkládání zásahů by však bylo fiskálně nákladné, protože rostoucí úrokové výnosy (dluhopisů) by deficit ještě zvyšovaly," uvedl dnes fond.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist