Nejvýznamnější zahraniční kontrakt za posledních 20 let uzavřela jedna z největších českých zbrojovek Aero Vodochody. Letecký výrobce ve středu uzavřel smlouvu na dodávky pro brazilskou společnost Embraer. Výroba a vývoj dílů pro nový vojenský dopravní letoun KC 390 navýší obrat vodochodské továrny zhruba o miliardu korun ročně a to po dobu několika desítek let.

Podpis smlouvy ve středu na zbrojařském veletrhu LAAD v brazilském městě Rio de Janeiro oznámil prezident Aera Ladislav Šimek. „Tímto se dostáváme do světové extraligy leteckého průmyslu,“ uvedl pro HN Šimek. Podle zástupce společnosti Aero Richarda Musila vytvoří zakázka jen ve firmě 200 nových pracovních míst a stejný počet u jejích dodavatelů.

Brazilský Embraer patří mezi pět největších výrobců letadel na světě. Od nového modelu si slibuje, že zaplní prostor po dosluhujících starších modelech Hercules C-130 od ameriského výrobce Lockheed Martin. „KC 390 je hodně ambiciózní model, svými parametry bude zasahovat do střední i nižší třídy vojenských dopravních letadel. Očekám, že Embraer s ním uspěje. V brzké době bude třeba na světovém trhu nahradit až 800 starších strojů Herkules,“ řekl HN Michal Zdobinský, šéfredaktor odborného magazínu ATM.

OBRAZEM: Aero bude pomáhat při výrobě letounu KC 390. Podívejte se, co vše dál dělá