"V médiích se objevily zprávy ohledně plánu, které má Německo s restrukturalizací řeckého dluhu. Takové plány nemají žádný reálný základ," reagoval mluvčí ministerstva Martin Kotthaus. List se odvolával na zdroje blízké německé vládě, podle nichž ale prý Německo respektuje, že Atény do takového rozhodnutí nelze nutit.
Vláda připravuje změnu už dávno, tvrdí FT
Jeden plán podle zdrojů předpokládá, že by Řecko vyměnilo své dluhopisy za nové, které by garantovala eurozóna. Cena by přitom byla stanovena podle tržních podmínek. Šlo by o obdobu Bradyho dluhopisů, které na konci 80. let vydaly některé latinskoamerické země.
Řecko už ví, kde vezme peníze na dluhy. Částečně zprivatizuje dráhy, poštu a vodárny - čtěte ZDE
Řecko: 100 tisíc lidí demonstrovalo v Athénách proti úsporám vlády - čtěte ZDE
Další možnost podle FT počítá s poskytnutím pomoci, která by spočívala v odkupu dluhopisů od investorů a jejich následné umoření, případně prodloužení jejich splatnosti. Tento plán je podobný iniciativě HIPC (Heavily Indebted Poor Countries), kterou vůči nejchudším zemím uplatňuje Mezinárodní měnový fond.
"Vláda se začala na restrukturalizaci řeckého dluhu připravovat už dávno," řekl zdroj FT. "Vláda ale Řecko do ničeho netlačí, protože ví, že nebude žádný z těch plánů fungovat, pokud je Řecko nebude chtít," sdělil k tomu zdroj.
List rovněž uvedl, že se uvažuje ještě o dalších možnostech, které jsou podle zdrojů přátelské vůči trhu. Analýzou těchto možností už prý lidé kolem kancléřky Angely Merkelové i činitelé ministerstva financí strávili spoustu času. Klíčové hlasy v německé vládě jsou přitom podle zdrojů agentury Reuters přesvědčeny, že restrukturalizace řeckého dluhu je vysoce pravděpodobná.
Německé kancléřství se ke zprávě listu odmítlo vyjádřit a všechny dotazy k této záležitosti odkázalo na ministerstvo financí.
Dostane Řecko další peníze?
Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka (ECB) by měly mít v červnu hotovou analýzu, která má odpovědět na otázku, zda Řecko splnilo podmínky k uvolnění další části záchranného úvěru. Na něm se loni v květnu dohodlo s MMF a Evropskou unií. Během tří let může čerpat 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), musí ale průběžně plnit podmínky, na nichž se loni s těmito institucemi dohodlo.
Řecko již z úvěru v celkovém objemu 110 miliard eur obdrželo 53 miliard (asi 1,3 bilionu Kč). Peníze dostalo ve čtyřech splátkách a země před jejich čerpáním vždy musela splnit dohodnuté podmínky. K těm patří hlavně pokles výdajů a úspory.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist