Ratingová agentura Moody's v pondělí snížila hodnocení dlouhodobých závazků irských bank podléhajících vládní garanci o dva stupně do spekulativního pásma "junk". Informuje o tom agentura Reuters.

Moody's již v pátek srazila rating irských dluhopisů na Baa1, stupeň nad spekulativní pásmo s negativním výhledem.

Agentura snížila hodnocení největšího věřitele v zemi, Bank of Ireland, o dva stupně na Ba1. Allied Irish Banks, EBS Building Society a Irish Life & Permanent jsou hodnoceny ještě o stupeň níže na Ba2.

Irsko podle zástupců Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) plní podmínky mezinárodní finanční pomoci. Může tak získat dalších 4,5 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč) ze záchranného úvěru. Zástupci EU a MMF navíc Irsku podle agentury AP povolili, aby do konce července vynaložilo dalších 24 miliard eur na podporu domácího bankovního sektoru.

Irsko se v listopadu dohodlo na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur. Do problémů se dostalo kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku. Vláda již do domácích bank napumpovala zhruba 46 miliard eur.

Zástupci EU a MMF v pátek souhlasili se změnami některých podmínek dohody. Schválili například požadavek irské vlády na obnovení nezvykle vysoké minimální mzdy. Ta se tedy vrátí na 8,65 eura (210 Kč) za hodinu, což je druhá nejvyšší úroveň v Evropě po Lucembursku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru