Nizozemský elektrotechnický koncern Philips vytvořil v prvním čtvrtletí čistý zisk 138 milionů eur (asi 3,3 miliardy Kč), což je meziroční propad o 31 procent a horší výsledek, než se čekalo. Tržby činily 5,26 miliardy eur (asi 127,3 miliardy Kč) a rovněž zaostaly za odhady.
Philips také oznámil, že z organizační struktury vyčlení výrobu televizorů a převede ji na nový společný podnik s firmou TPV. S ní Philips už delší dobu spolupracuje.
Změny, které teď firma v této oblasti chystá, jsou prvním významnějším počinem nového šéfa Franse van Houtena.
Philips byl kdysi významným výrobcem televizorů, než jej dostihla asijská konkurence. "Někdejší vlajkové produkty společnosti již nedokáží držet krok s nízkonákladovou konkurencí a způsobují Philipsu znatelné ztráty," dodal k tomu Rudolf Plachý z Fio banky.
Vše pro vyšší zisky
Jeho cílem je zajistit koncernu vyšší zisky. "Na plný plyn zatím nejedeme. Ve Philipsu je pořád ještě obrovský nevyužitý potenciál, který musíme odemknout," řekl Van Houten ve finanční televizi Reuters Insider.
Analytici s propadem zisku sice počítali, v anketě agentury Reuters ale pokles v průměru odhadovali na 19,5 procenta a předpokládali, že zisk bude činit kolem 161 milionů eur. Firma rovněž varovala, že ji patrně negativně zasáhnou dopady nedávného zemětřesení v Japonsku.
Nový šéf Philipsu je specialista na restrukturalizaci a ve vedení nizozemského podniku je teprve od začátku tohoto měsíce. Manažer mimo jiné řekl, že ziskovost asi čtyř set oblastí, v nichž Philips působí, teprve vyhodnocuje. Je tedy možné, že firma se rozhodne některé aktivity v blízké budoucnosti ještě odprodat.
Philips dal přitom záměr odklonit se od výroby televizorů najevo zcela jasně: V novém společném podniku totiž bude mít pouze 30 procent akcií, zatímco TPV zbývajících 70 procent. Philips má navíc doložku, která mu umožní svůj podíl prodat, pokud se rozhodne o to požádat. TPV se zaměřuje na výrobu monitorů a sídlí v Hongkongu. Výroba televizorů ve Philipsu nyní zaměstnává asi 3600 lidí, firma je ale všechny převede na TPV.
Trhy konec televizorů potěšil
Akciový trh ale hodnotí záměry nového šéfa docela příznivě. I když firmě klesl čtvrtletní zisk víc, než se čekalo, akcie během dopoledne vykazovaly růst skoro o jedno procento, i když otevíraly v záporu.
Philips je největším světovým výrobcem osvětlení, elektronice už se věnuje méně než v minulosti. Firma se ale pohybuje na více trzích. Patří i k trojici největších světových výrobců nemocničního vybavení a v Evropě je největším výrobcem spotřební elektroniky.
Hlavními konkurenty Philipsu je na poli výroby nemocničního vybavení a osvětlení americká společnost General Electric a německý Siemens. Soupeřů na trhu výroby televizorů má Philips víc, k hlavním patří korejské podniky Samsung a LG Electronic, ale také třeba japonský koncern Sony. Například v Číně vyrábí televizory Philips právě společnost TPV, a to na základě licence od Philipsu. Ve Spojených státech má licenci k výrobě společnost Funai, v Indii pak společnost Videocom.
Philips ukázal nizozemské veřejnosti svůj první televizor už v roce 1928. Tehdy to ale byl relativně malý přístroj krabicových tvarů, který má daleko k současným štíhlým modelům s plochou obrazovkou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist