Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) kvůli úsporným opatřením od května omezí provoz nebo zruší přes 300 vlaků hlavně v regionální dopravě. Redukce výkonů osobní přepravy o asi tři procenta se dotkne také spojení s Českem. Vyplývá to z informací, které ve středu státem ovládaná firma zveřejnila.

Omezení se týká jen příhraničních oblastí

ZSSK nevypraví například ranní osobní vlak z Myjavy do Velké nad Veličkou, několik spojů zruší i na trati z Vrbovců na Moravu. Promávat nebudou ani dva noční vlaky mezi Čadcou a Mosty u Jablunkova. Redukce se dotkne rovněž čtyř vlaků jezdících z Púchova do obce Horní Lideč a zpět. S výrazným omezením provozu musejí cestující počítat mezi Vlárským průsmykem a Trenčianskou Teplou.

Železnice dostaly méně peněz

"Důvod redukce je finanční, protože ZSSK dostala ze státního rozpočtu méně peněz na dopravní výkony ve veřejném zájmu než loni a tomu musí přizpůsobit rozsah dopravy," poznamenal dopravce. Dodal, že hlavním kritériem při omezování dopravy na jednotlivých tratích bylo jejich slabé využití nebo špatná efektivnost provozu. Na pěti tratích, z toho na čtyřech v příhraničních oblastech, se doprava zastaví úplně; to se však netýká spojení s Českem.

Slovenská vláda letos v březnu schválila plán ozdravení ZSSK, nákladního železničního dopravce ZSSK Cargo i správce železniční infrastruktury ŽSR. Všechny tři zadlužené společnosti by do roku 2014 měly propustit zhruba 5000 zaměstnanců z celkového počtu 31.500 pracovníků. Kabinet počítá rovněž s prodejem kontrolního balíku ZSSK Cargo.