Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) kvůli úsporným opatřením od května omezí provoz nebo zruší přes 300 vlaků hlavně v regionální dopravě. Redukce výkonů osobní přepravy o asi tři procenta se dotkne také spojení s Českem. Vyplývá to z informací, které ve středu státem ovládaná firma zveřejnila.

Omezení se týká jen příhraničních oblastí

ZSSK nevypraví například ranní osobní vlak z Myjavy do Velké nad Veličkou, několik spojů zruší i na trati z Vrbovců na Moravu. Promávat nebudou ani dva noční vlaky mezi Čadcou a Mosty u Jablunkova. Redukce se dotkne rovněž čtyř vlaků jezdících z Púchova do obce Horní Lideč a zpět. S výrazným omezením provozu musejí cestující počítat mezi Vlárským průsmykem a Trenčianskou Teplou.

Železnice dostaly méně peněz

"Důvod redukce je finanční, protože ZSSK dostala ze státního rozpočtu méně peněz na dopravní výkony ve veřejném zájmu než loni a tomu musí přizpůsobit rozsah dopravy," poznamenal dopravce. Dodal, že hlavním kritériem při omezování dopravy na jednotlivých tratích bylo jejich slabé využití nebo špatná efektivnost provozu. Na pěti tratích, z toho na čtyřech v příhraničních oblastech, se doprava zastaví úplně; to se však netýká spojení s Českem.

Slovenská vláda letos v březnu schválila plán ozdravení ZSSK, nákladního železničního dopravce ZSSK Cargo i správce železniční infrastruktury ŽSR. Všechny tři zadlužené společnosti by do roku 2014 měly propustit zhruba 5000 zaměstnanců z celkového počtu 31.500 pracovníků. Kabinet počítá rovněž s prodejem kontrolního balíku ZSSK Cargo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist