Skupina PPF nabízí obchodním partnerům a obstaravatelům společnosti Sazka, že uhradí jejich pohledávky z kaucí vůči loterijní firmě. Formou inzerátu své dceřiné společnosti Moranda je v páteční Mladé frontě Dnes (MfD) a Blesku vybízí, aby nevypínali terminály. Výzvu i smlouvu o spolupráci PPF zveřejnila také na webových stránkách www.zachrantesazku.cz. Sazka je od konce března v úpadku.

"Neznamená to nic menšího než právně vymahatelný příslib navrácení veškerých finančních prostředků z kaucí, které máte u společnosti Sazka složeny," uvedl Petr Dohnal, který v prozatímním věřitelském výboru zastupuje Morandu.

Zároveň upřesnil, že příslib PPF je platný při splnění podmínek podrobně specifikovaných v příloze tohoto dopisu. Zejména za předpokladu, že obstaravatelé Sazky budou dodržovat stávající dohody se Sazkou a nedají tak záminku k odpojení hracích terminálů.

Odpojeno bylo asi 1300 terminálů

"Jde nám o další existenci loterijní společnosti Sazka, o záchranu Sportky, a proto se obracíme na Vás, kteří ve svých provozovnách máte umístěny terminály Sazky," konstatoval Dohnal. Dodal, že podle posledních veřejně dostupných informací Sazka zatím odpojila kolem 1300 terminálů pro příjem sázenek.

Dohnal podotkl, že PPF je největší věřitel Sazky a bude tak mít možnost rozhodovat o její budoucnosti. "Je jen otázkou času, kdy převezmeme i faktické řízení společnosti," uvedl.

Trafikanti se zatím k příslibu PPF stavějí zdrženlivě

Zástupci trafikantů se zatím stavějí zdrženlivě k dnešnímu veřejnému příslibu skupiny PPF, která nabídla obchodním partnerům a obstaravatelům Sazky, že uhradí jejich pohledávky z kaucí vůči loterijní firmě. Současně je vybídla, aby nevypínali terminály. Předseda Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) Milan Ságner ČTK řekl, že s nimi o aktuální situaci nikdo nejedná, velcí hráči podle něj jen diktují podmínky, kterým se ostatní podřizují.

"Je to ovšem za jistých podmínek a jak se stalo u nás zvykem, opět 'o nás bez nás'," uvedl Ságner. Proto podle svých slov dnes požádal PPF o poskytnutí dalších informací, zejména o záměrech do budoucna. "Uznáváme, že jejich nabídka je pro naše trafikanty zajímavá, a většina by ji asi využila. Ale být opět rukojmím jen s rozdílem Sazka - PPF? Ne, chceme znát více," podotkl.

Zelený ostrov

Poměr jednotlivých věřitelů Sazky by se ale podle pátečních Hospodářských novin mohl změnit v případě, že by v insolvečním řízení byla přihlášena patnáctimiliardová pohledávka. Tu vůči Sazce údajně drží občanské sdružení Zelený ostrov, vlastník společnosti Bestsport provozující O2 arenu.

Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března kvůli problémům se splácením výstavby vysočanské areny. Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru