Pražská burza před velikonočními svátky při velmi malém zájmu obchodníků lehce oslabila. Hlavní index PX byl v závěru obchodování proti čtvrtku slabší o 0,26 procenta na 1251,6 bodu

K pátečnímu poklesu přispěly především ztráty na akciích elektrárenské firmy ČEZ (-0,63 %) a telekomunikačního operátora Telefónica O2 (-0,95 %). Akcie developerské společnosti ECM, které mají ale v indexu velmi malé zastoupení, klesly o téměř osm procent (-7,94 %).

Propad u ECM následoval poté, co Městský soud v Praze vyhověl odvolání České spořitelny proti zamítnutí insolvenčního návrhu na ECM Real Estate Investments. Insolvenční řízení tak pokračuje a navíc kromě České spořitelny pohledávku po splatnosti vůči ECM už přihlásila také Volksbank CZ.

Nejvyšší zisk měly o Velkém pátku akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, které získaly 1,21 procenta na 9225 korun. Dařilo se také technologickému titulu KIT digital, jehož akcie posílily o 1,10 procenta na 184,51 koruny.

Burzu ovládla extrémně nízká obchodní aktivita

Například s akciemi ČEZ, které jsou dlouhodobě nejvíce obchodovanou emisí na pražském trhu s denním objemem obvykle nad 500 milionů korun, se dnes uskutečnily obchody jen za necelých 150 milionů korun.

"Dnes bylo již několik trhů kvůli velikonočním svátkům zavřených, a proto se obchodování neslo ve velmi poklidném duchu. Během dne navíc nebyla zveřejněna žádná významná makroekonomická data," uvedl Josef Němý z Komerční banky.


1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Zajímavé cenové pohyby zaznamenaly akcie ECM (korigovaly vysoké ztráty z předchozího týdne) nebo Philip Morris (propadly o více než 10 %, protože se začaly obchodovat bez práva na dividendu z loňského zisku). Nejzajímavější ale pro mě byly akcie ČEZ, ke kterým se objevilo několik důležitých zprav. Nakonec převážily ty pozitivní, např. že Německo hodlá do roku 2022 odstoupit od jaderné energetiky nebo fakt, ze ČEZ urychlil prodeje své výrobní kapacity, aby těžil ze zvýšení cen elektřiny. Akcie ČEZ proto poprvé od loňského června překonaly hranici 900 korun za kus.

Peter Bayer (analytik, Next Finance)

Pasovaný černý kůň letošního roku CME zaostává za očekáváními a ne a ne se vzbudit z letargie. Komerční banka je zatím imunní vůči evropským dluhovým problémům. Zatímco banky v Evropě souhrnně mírně ztrácely nebo stagnovaly, KB v týdnu rostla. Největší propad zaznamenal Philip Morris kvůli výplatě dividendy.

Tomáš Matuška (makléř, BH Securities)

Za nejzajímavější titul musí být označen ČEZ. Pozvolna rostoucí ceny elektřiny a neměnící se negativní postoj Německa k jaderné energetice udělaly z ČEZu favorita s potenciálem atakovat klidně zpátky úroveň okolo 950 Kč.

 


2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Zkusil bych vsadit na mediální společnost CME, která ve středu oznámí své výsledky za první kvartál. Akcie CME jsou podle našeho názoru podhodnocené, navíc od výsledků čekáme díky akvizici bulharské stanice bTV výrazné zlepšení tržeb a provozního zisku, což by mohlo přinést pozitivní tržní reakci. Rizikem je položka čistého zisku, který u společnosti CME hodně kolísá a tentokrát by měl být hluboko v červených číslech, což by mohlo některé investory odradit.

Peter Bayer (analytik, Next Finance)

Spíše vyhraje některý z defenzivních titulu, jako je Telefónica. Může to být ale i ČEZ. Čím více se bude v Německu mluvit o vyřazení z provozu tamních jaderných elektráren, o to více se mu bude dařit.

Tomáš Matuška (makléř, BH Securities)

Největším favoritem pro příští týden se stávají akcie Erste bank, když vlna negativních zpráv z tohoto týdne opadne a investoři se zaměří spíše na očekávané výsledky.

 


3/ Které SPADové akcii by se teď podle Vás měl naopak investor vyhnout?

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Kromě akcií ECM, kterým by se investor měl vyhnout nejen v příštím týdnu, máme aktuálně negativní názor také na akcie Unipetrolu, jejichž cena je téměř 10 % nad naším oceněním. Mimochodem i Unipetrol bude příští týden zveřejňovat své výsledky za první čtvrtletí, ale firma už oznámila některá provozní čísla, a proto by výsledky žádné výraznější překvapení přinést neměly.

Peter Bayer (analytik, Next Finance)

Příští týden zřejmě jen tak neutichnou diskuze o evropské dluhové krizi a na to je Erste poměrně citlivá. Své výsledky za první kvartál zveřejní CME. Hlavní zdroj příjmů, tedy český trh s vlajkovou lodí TV Nova, ztrácí půdu pod nohama. V tomto čtvrtletí se tu nepovedlo úspěšně nasadit hned několik projektů. Navíc během čtvrtletí prezident společnosti A. Sarbu znovu pokračoval v rozprodeji vlastních akcií. Očekávám, že výsledky budou spíše zklamaním než prijemným překvapením.

Tomáš Matuška (makléř, BH Securities)

Rozhodně bych se zatím i nadále vyhýbal akciím CETV. Firma pravděpodobně opět potvrdí stále slabou pozici reklamního trhu.