Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o téměř 21 procent na 3,8 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes oznámila banka. Ostatní velké tuzemské banky zatím výsledky za první čtvrtletí nezveřejnily.

Většinu zisku si stáhne formou dividend její matka, rakouská Erste Group, která zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk za celou skupinu meziročně o 2,1 procenta na 260,6 milionů eur (zhruba 6,3 miliardy Kč). Česká spořitelna tedy přispívá k zisku své matky více než polovinou. Podobně tomu bylo i v minulých letech.

Erste si ale obvykle tyto peníze nenechá všechny, část z nich opět investuje do České spořitelny formou tzv. podřízeného úvěru.

Hospodářské výsledky jsou podle banky ovlivněny zejména poklesem tvorby opravných položek a poklesem nákladů. Provozní zisk banky meziročně zůstal téměř beze změny na 6,64 miliardy korun.

"Česká ekonomika roste již šest čtvrtletí po sobě, spotřeba i nezaměstnanost se vyvíjejí příznivě. Tento pozitivní trend vnímáme i my. Důvěra domácností v pozitivní vývoj se pomalu vrací, zatímco důvěra firem se již v předchozím období dostala na předkrizovou úroveň," uvedl generální ředitel banky Pavel Kysilka.

Čistý úrokový výnos se spořitelně v meziročním srovnání mírně zvýšil o 0,3 procenta na 7,42 miliardy korun. Čisté příjmy banky z poplatků a provizí meziročně vzrostly o více než pět procent na tři miliardy korun. Rostly především příjmy z poplatků a provizí z platebních transakcí a z transakcí provedených platebními kartami.

Čistý zisk z obchodních operací bance klesl o téměř 24 procent na necelou miliardu korun kvůli nižším výnosům z devizových obchodů. Všeobecné provozní náklady klesly o dvě procenta na 4,73 miliardy korun.

Celková bilanční suma skupiny České spořitelny ke konci března stoupla o pět procent na téměř 936 miliard korun. Celkový objem klientských úvěrů za posledních dvanáct měsíců zůstal na 466,8 miliardy korun. Objem klientských vkladů stoupl o více než dvě procenta na 701,5 miliardy korun. Vklady občanů rostly o čtyři procenta na více než 527 miliard korun.

Erste Group zvýšila ve čtvrtletí čistý zisk na 261 milionů eur

Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 2,1 procenta na 260,6 milionů eur (zhruba 6,3 miliardy Kč).

"Erste Group úspěšně zahájila obchodní rok 2011 - pokles rizikových nákladů vedl k nárůstu čistého zisku, i když bylo nutné vyrovnat se s velmi citelnou zátěží ve formě bankovní daně v Rakousku a Maďarsku," uvedl předseda představenstva banyk Andreas Treichl. Erste podle něj pro všechny trhy ve střední a východní Evropě i nadále očekává pokračující hospodářské oživení. "Česká republika a Slovensko přitom zůstávají na špici regionu," uvedl.

Čistý úrokový výnos meziročně klesl o více než dvě procenta na 1,3 miliardy eur. Čisté příjmy z poplatků a provizí stouply o dvě procenta na 481 milionů eur. Rizikové náklady klesly o 13,4 procenta z 531,2 milionu eur v prvním čtvrtletí 2010 na 460,1 milionu eur v letošním prvním čtvrtletí.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje finanční služby 17,5 milionům klientů v 3200 pobočkách v osmi zemích. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa. Banka rovněž působí v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině.


Robin KoklarNa otázky ohledně hospodaření ERSTE Group a České spořitelny serveru IHNED.cz odpověděl analytik Robin Koklar z Fio banky:

 

1) Jak obecně hodnotíte výsledky Erste Group a České spořitelny za 1Q 2011?

Hospodářské výsledky společnosti Erste Group hodnotíme negativně, neboť byly horší ve srovnání s konsensem analytiků. Výnosy Erste Group byly oproti konsensu nižší z důvodu propadu úrokové marže a tvorba rezerv na ztráty z úvěrů byla vyšší. Provozní náklady společnosti byly v souladu s odhadem trhu, což vedlo oproti očekávání k nižšímu reportovanému čistému zisku. Osobně mě překvapilo, že poklesla úroková marže z úvěrů a zvýšil se poměr nákladů k výnosům, což svědčí o tom, že výhled managementu Erste Group pro letošní rok byl zřejmě příliš optimistický. 

2) Provozní zisk České spořitelny v meziročním porovnání lehce klesnul. Zisk před zdaněním ale stoupl o pětinu. Co za tím stojí?

 Za tím stojí zejména dramatický pokles tvorby rezerv na ztráty z úvěrů, což značí, že kvalita úvěrového portfolia České spořitelny se meziročně dramaticky zlepšila.  

3) Spořitelně v 1Q meziročně znatelně poklesl zisk z obchodních operací. Jaký byl důvod téměř čtvrtinového propadu?

Důvodem byly jednorázové položky z operací s cizími měnami v 1Q 2010 ve výši zhruba 300 mil. Kč, pokud očistíme tuto jednorázovou položku, zjistíme, že čistý zisk z obchodních operací byl v 1Q 2011 meziročně vyšší kvůli vyšším výnosům z obchodování s cennými papíry.    

4) Jak vidíte vývoj hospodaření České spořitelny pro další kvartály?

 Domnívám se, že v následujících kvartálech se dočkáme růstu objemu úvěrů jak v retailovém tak i korporátním segmentu, což zvýší čistý úrokový výnos. Dále očekávám mírný pokles tvorby opravných položek ke ztrátám z úvěrů, což by se celkově mělo přenést do vyššího čistého zisku. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru