Microsoft ve čtvrtek pozdě večer zveřejnil výsledky za minulé čtvrtletí a je jasné, že Steve Jobs nad svým odvěkým rivalem jasně vyhrál. Apple totiž v prvních třech měsících letošního roku překonal Microsoft už i v čistém zisku.

Apple si porážku svého velkého soupeře Microsoftu rozdělil na několik etap v rozmezí jednoho roku. Nejdříve se stal firmou s větší tržní kapitalizací, a to loni v květnu. Potom Microsoft loni podle výsledků za třetí čtvrtletí předhonil i v tržbách. A teď i v čistém zisku.

Apple vydělal za minulý kvartál 5,99 miliard dolarů. Microsoft „jen“ 5,23 miliardy.

Apple vydělává na chytrých telefonech

Největší příjmy Applu – nyní v podstatě polovina – přichází z iPhonu, kde Microsoft zatím konkurovat nemůže. Jeho operační systém Windows 7 Phone se zatím i přes nesporné kvality příliš neujal a čeká se na to, až ho masivně nasadí do svých chytrých telefonů finská Nokia.

I potom ale poplynou Microsoftu z každého telefonu jednotky dolarů za licenční poplatky, zatímco Apple každý iPhone vynáší stovky dolarů.

 

 

 

Microsoft je stále softwarová firma a na výsledcích je to vidět. I přes to, že při rozhovorech s představiteli firmy se slovo „cloud“ a „online“ zmiňuje skoro v každé druhé větě, společnost táhnou aplikace, které s cloudem nemají takřka nic společného – operační systém Windows a hlavně byznysová divize, jejíž zisk je tvořen z drtivé části z prodejů kancelářského balíku Office.

 

Klesají prodeje operačního systému windows

Tržby z prodeje operačního systému Windows klesly meziročně o čtyři procenta na 4,445 miliard dolarů, což koresponduje s poklesem prodejů PC o tři procenta, který nedávno odhadli analytici z IDC. Šéf vztahů s investory Microsoftu Bill Koefoed poznamenal, že prodeje netbooků (tedy malých, levných a ne tak výkonných přenosných počítačů) klesly oproti loňskému roku o čtyřicet procent.

Konkurence iPadu a dalších tabletů zjevně tento segment počítačů ohrozila výrazně více, než se předpokládalo. Zisk z Windows byl 2,764 miliardy dolarů.

Ještě lépe si vedl Office. Byznysová divize dosáhla tržeb 5,252 miliard (meziroční nárůst o 21 procent) a provozního zisku 3,165 miliard. Microsoft za to vděčí hlavně Office 2010. Podle Koefoeda jsou prodeje pětkrát rychlejší, než u Office 2007.

Online služby prohlubují ztrátu

Dobře si vedla i herní konzole Xbox a celá zábavní divize, kterou táhly rekordní prodeje systému pro ovládání her pohybem celého těla Kinect. Tržby vzrostly o 60 procent na 1,94 miliard a zisk o 50 procent na 225 milionů.

Naopak ohromující ztráty generuje divize online služeb (vyhledávač Bing a další), která jen za toto čtvrtletí spálila 726 milionů dolarů. Divize je ve ztrátě už šestým rokem a každé čtvrtletí se tato ztráta víceméně prohlubuje. Boj s Googlem přichází giganta z Redmondu pěkně draho.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist