Vidím jako zcela realistickou možnost, že by postupně mohlo na burzu přijít každý rok až pět nových firem, tvrdí Michael Buhl, který byl na pracovní návštěvě v Praze. Podle něj chce jeho skupina v budoucnu koupit další burzy například v Polsku, v Bulharsku nebo v bývalé Jugoslávii. Zatím ale prý žádná z nich není na prodej za přijatelných podmínek.

HN: Pražská burza je často kritizována za to, že tu není mnoho nabídek IPO, tedy společností, které by nově vydaly své akcie na burze. Jak vážný je to pro vás jako společnosti CEESEG, která vlastí i pražskou burzu, problém?

 Není to specifikum pražské trhu. Po tři roky nebylo nové IPO ani ve Vídni. Teď bylo jedno před několika týdny. V celé střední a východní Evropě bylo v poslední době jen několik IPO. Není to nic, o čem bychom mohli říci, že je to pro nás dramatická situace.

Teď vidíme určité náznaky toho, že by státy mohly privatizovat některé firmy přes burzu. Mluvíme o tom s vládami, samozřejmě i tady v Praze. Privatizace přes burzu může probíhat i tím způsobem, že si stát ve firmě nechá řekněme 25 procentní nebo větší podíl, zůstane jejím silným akcionářem, ale zároveň prodejem podílu na burze získá peníze, které mu pomohou ve státním rozpočtu. Ostatně, všechny země se teď potýkají se svýmy dluhy.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se