Zlé časy jsou pryč. Šéfové 350 největších amerických firem si loni přišli na své. Střední příjem (medián) výkonného ředitele stoupl meziročně o 11 procent na 9,3 milionu dolarů, což podle průměrného ročního kurzu odpovídá téměř 178 milionům českých korun. V období 2008-2009 přitom příjmy ředitelů ve Spojených státech klesly hned dvakrát po sobě, což se stalo poprvé po zhruba dvaceti letech.
Vyplývá to ze zprávy, kterou pro list The Wall Street Journal připravila firma Hay Group. Ta se soustředila na největší americké společnosti podle obratu, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje.
Vycházela přitom ze zprávy, kterou společnosti předložily Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) od 1. května 2010 do konce letošního dubna.
Z jednotlivých složek manažerského příjmu vzrostly loni nejvíce bonusy vázané na roční výsledky - meziročně skoro o pětinu.
Výnosnost kapitálu, který investovali i akcionáři, loni v rámci TOP 350 dosáhla 18 procent včetně vyplacených dividend (medián).
Na vrcholu platového žebříčku tentokrát stanul Philippe Dauman, který od roku 2006 řídí mediální koncern Viacom. Jeho celkový příjem stoupl ve srovnání s rokem 2009 více než dvojnásobně na 84,3 milionu dolarů (v přepočtu přes 1,6 miliardy korun). Nejvíce mu v novém manažerském kontraktu vynesly akciové opce.
"Akcie Viacomu se během loňského roku zhodnotily o 33 procent, zatímco širší index newyorské burzy S&P 500 zaznamenal vzestup o 13 procent," podotýká v listu The Wall Street Journal mluvčí Viacomu.
Mezi desítkou amerických ředitelů s nejvyšším příjmem jsou ostatně i další tři bossové mediálně zábavního průmyslu - Lesslie Moonves (CBS), Robert Iger (Walt Disney) a Jeffrey Bewkes (Time Warner).
Druhou nejvyšší sumu, a to 68,6 milionu dolarů, loni pobral Larry Ellison, zakladatel a šéf společnosti Oracle.
Z toho také plyne, že Ellison nadále zůstává v čele dlouhodobého platového žebříčku, který byl zveřejněn koncem loňského července za předchozích deset let. Ellison si podle něj v letech 2000-2009 vydělal celkem 1,84 miliardy dolarů.
Několik topmanažerů se muselo loni smířit s nižším příjmem. Například celková odměna Raye Iraniho, šéfa ropného koncernu Occidental Petroleum, klesla meziročně o 71 procent na 14,9 milionu dolarů. Pravděpodobně to souvisí s rozpory, které měl Irani s akcionáři o další obchodní strategii společnosti.
Předloni byl Irani nejlépe placeným ředitelem veřejně obchodované společnosti v USA, když si přišel na 52,2 milionu dolarů.
Platový žebříček uzavírají tři muži, kteří se zřekli veškerého platu. Jsou to šéf Applu Steve Jobs, ředitel Citigroup Vikram Pandit a John Mackey, který stojí v čele Whole Foods Market, maloobchodního řetězce z Texasu specializovaného na biopotraviny.
9,3 milionu dolarů
V přepočtu téměř 178 milionů korun činila střední hodnota (medián) platu výkonných ředitelů 350 největších amerických firem v loňském roce. Proti roku 2009 to bylo o 11 procent více.
NEJLÉPE PLACENÍ
Trojice ředitelů, která loni pobrala nejvíce. Zleva: Philippe Dauman z Viacomu, zakladatel a šéf Oraclu Lawrence Ellison a Leslie Moonves, který stojí v čele mediálního koncernu CBC.
foto: Bloomberg
Nejlépe placení manažeři v USA v roce 2010
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist