Spojené státy v pondělí dosáhly stropu pro zadlužení ve výši 14,29 bilionu dolarů (zhruba 245 bilionů Kč). Ministr financí Timothy Geithner o tom informoval Kongres a dodal, že peníze na provoz státu nyní získá díky přesunům peněz v rozpočtu.

Američtí zákonodárci mají na zvýšení limitu čas do 2. srpna. Pokud se jim během těchto 79 dní nepodaří dosáhnout dohody, ministerstvo financí si nebude smět půjčovat další peníze a nebude tedy mít prostředky na splácení svých závazků. V takovém případě by USA hrozil "de facto bankrot", jak prohlásil ministr financí.

Všeobecně se ale očekává, že Kongres nakonec strop pro zadlužení zvýší, jak to již od roku 1962 udělal celkem 74krát, píše CNN.

Geither dočasně zastavil například platby do federálních důchodových fondů. Americké státní výdaje jsou nyní každý měsíc o 118 miliard dolarů vyšší než příjmy.

Pokud by Kongres nezvýšil strop pro zadlužování, zbývaly by dvě možnosti. Buď omezit výdaje či zvýšit daně, aby stát získal několik set miliard dolarů, se kterými by dokázal vydržet do 30. září, kdy končí fiskální rok - nebo uznat, že některé své závazky nebudou USA schopny uhradit v plné výši.

Geithner v minulosti opakovaně varoval, že nezvýšení stropu pro státní dluh by otřáslo světovou ekonomikou zotavující se z hluboké recese. Finanční trhy by ztratily důvěry ve schopnost Spojených států řešit své rozpočtové problémy a splácet své finanční závazky. Zatím jsou ale v klidu a věří Geithnerovi, že do srpna nebudou mít USA s penězi problém.

Politická bitva

Jednání o zvýšení limitu  již nějakou dobu trvají a zatím nepřinesla naději na rychlé řešení situace. Republikáni svůj souhlas s posunem hranice pro zadlužení země podmiňují rozsáhlými škrty ve výši několika bilionů dolarů. Bílý dům sice projevil ochotu k úsporám, nechce ale, aby zasahovaly jeho priority, jako je věda či vzdělání. Část demokratů pak požadavky republikánů odmítá zcela, protože je považuje za vydírání.

Spojené státy se s rychlým růstem zadlužení potýkají zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 přitom představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.

Nákupy dlouhodobých amerických dluhopisů klesají

Zahraniční investoři v obavách z vysokých rozpočtových deficitů a rostoucího dluhu Spojených států v březnu opět snížili nákupy amerických dluhopisů s delšími lhůtami splatnosti. Přesouvají se nyní ke krátkodobým cenným papírům a díky těmto nákupům byl v březnu celkový příliv kapitálu do USA nejvyšší za téměř dva a půl roku. Oznámilo to dnes ministerstvo financí USA.

Spojené státy přitáhly za březen do nákupů dlouhodobých dluhopisů v čistém vyjádření 24 miliard dolarů (411,5 miliardy Kč) po únorovém přílivu 27,2 miliardy dolarů. Nákupy dlouhodobých cenných papírů klesaly čtvrtý měsíc po sobě.

Celkový čistý příliv kapitálu do Spojených států včetně krátkodobých cenných papírů jako pokladničních poukázek však vzrostl na 116 miliard dolarů z únorových 95,6 miliardy dolarů. Byla to nejvyšší suma od října 2008, kdy investoři za eskalace globální finanční krize hromadně utíkali do bezpečí amerických vládních dluhopisů.

Vysoká poptávka po krátkodobých dluhopisech je paradoxní, protože výnosy z nich jsou kvůli nulovým americkým oficiálním úrokům extrémně nízké. Zvýšený zájem o krátkodobá aktiva tak podle všeho odráží pochyby o schopnosti Washingtonu snižovat obrovské deficity, řekl analytik banky BNY Mellon Michael Woolfolk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist