Jsou anonymní a jen v posledních třech letech inkasovaly z veřejných rozpočtů osmnáct miliard korun.

Nejúspěšnější firmy s akciemi na majitele, které v Česku vyhrávají veřejné zakázky, odhalil vůbec první žebříček, který ve spolupráci s HN vypracovala protikorupční platforma zIndex. Unikátní počítačový program zmapoval nejen velké celostátní tendry, ale i drobnější regionální zakázky, v nichž zabodovaly firmy s anonymními akcionáři.

Názor Petra Honzejka

Anonymní akcie netvoří jádro problému. Jsou jen jakýmsi totemem, na který se dá z jedné strany přísahat jako na ikonu podnikatelské svobody a z druhé plivat jako na symbol korupce a zmanipulovaných zakázek. Zbourat totem by přesto bylo užitečné. Je lepší udělat alespoň něco, než nic. Ale hlavně proto, že bez odstranění symbolů se zlodějská mentalita vykořenit nedá.

Komentátor HN Petr Honzejk. Celý komentář najdete ZDE

V šestnáctce se tak umístila vedle stavebního EDS Holdingu, který začal získávat zakázky v době exministra dopravy Aleše Řebíčka, i prázdná schránka se jménem Kardioport, jež za podezřelých okolností dodává materiál vyhlášené klinice IKEM. A pak také firmy, které v poslední době podepsaly kontrakty s velkými státními podniky, jako jsou Lesy ČR či ČD Cargo. Jeden příklad za všechny: 476 milionů korun putovalo lesní společnosti, v jejíž dozorčí radě figuruje vlivný jihočeský občanský demokrat Pavel Dlouhý.

Nezaknihované akcie na majitele garantují skutečným vlastníkům firem anonymitu - není proto vyloučené, že na státních zakázkách profitují politici či státní úředníci.

Tady jsou tři příklady:

Miliardy tečou na sever

EDS Holding / 3,3 mld.

Suverénním vítězem žebříčku anonymních firem, které nejvíce vydělávají na veřejných zakázkách, je severočeský EDS Holding. Ze začátku měl jen pět zaměstnanců, postupně zastřešil čtyři regionální firmy: AZ Sanace, InSky, Ekostavby Louny a Silnice Group.

Skupině se začalo dařit, když do vlády přišel ministr Aleš Řebíček – náhle začala dostávat stamilionové zakázky od Ředitelství silnic a dálnic nebo Ředitelství vodních cest. EDS Holding se podílel například na stavbě dvoumiliardového (a dost možná zbytečného) zvedacího mostu v Kolíně, kvůli němuž teď Česku hrozí zastavení dotací z EU.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.