Bezmála tři čtvrtiny Čechů a Slováků, kteří se první vlny privatizace zúčastnili, svěřily své body investičním fondům. Těch se v roce 1992 zrodilo v první vlně 264 a ve druhé ještě skoro o stovku více (353).
V mnoha případech ale majetek těchto fondů kvůli nedokonale připravenému justičnímu prostředí z tehdejšího Československa jednoduše zmizel, stejně jako jejich zakladatelé. Podle odhadů byl přes fondy „vytunelován“ majetek za desítky miliard korun.
Věhlas Koženému vynesla účast jeho Harvardských investičních fondů v kuponové privatizaci. Slogan "jistota desetinásobku" v 90. letech zlidověl. Do jisté míry to byl právě Kožený, kdo zapříčinil obří úspěch kuponové privatizace u občanů tehdejšího Československa.
Vizitka Viktora Koženého
Jak se Vám daří? Co vlastně celé dny a týdny děláte? A není vám líto, že jste radši nešel "poctivou" cestou a že nejste českým Warrenem Buffetem?
Vaše otázka není postavena na faktických základech. Pan Buffet totiž nikdy nedosáhl desetinásobku, nebo dokonce az šestnáctinásobku v tak krátkém období, v jakém jsme to dokázali v HPH během prvního roku po privatizaci. Na rozdíl od jiných zemí mě Česká republika odsoudila politickou kampaní v tisku, přičemž jiné země by v podobných případech stavěly oslavující monumenty.
Každopádně moje strategie a strategie pana Buffeta jsou v mnoha bodech velmi podobné a zaměřené na dlouhodobý udržitelný růst. O mojí poctivosti není pochyb a o vhodnosti zvolené strategie také ne. Veškeří akcionáři dostali vyplacen desetinásobek – tak, jak bylo slíbeno. Ani v případě politického soudu na objednávku ČSSD se nenašel jediný, který by měl nějaké připomínky k mé osobě. Ukažte mi jediného politika (nebo byznysmena), který může něco podobného říci.
Znáte se s prezidentem Klausem? A když ano, jaký je Váš vztah k němu?
S panem prezidentem jsem se párkrát společensky setkal, stejně jako s prezidentem Havlem a jinými členy téměř všech vlád. Osobně si pana prezidenta velmi vážím a myslím, že udělal obrovskou práci pro ČR a stále tak činí.
Pan Klaus je historicky hodnotná osobnost. Ve spoustě věcí může mít kontroverzní názor, chod dějin ale potvrzuje, že mnohé jeho myšlenky jsou správné (například problémy s eurem). Já osobně nesdílím s panem prezidentem všechny názory, myslím ale, že náš vztah je založen na vzájemném intelektualním respektu a na tom, že oba víme přesně, co chceme a jak toho docílit.
Česko potřebuje více takových osobností, jako je pan prezident Klaus. Osobně předpokládám, že budoucí významné politické osobnosti musí být kromě ekonomického vzdělání i schopny ocenit a rozeznat technologické změny v konvergentních oblastech NBIC a urychleně je implementovat.
Láká Vás návrat do České republiky? Která země je pro Vás ideální pro život?
V „ideálním životě“ můžete tvořit a něčeho tím docílit. Je to tudíž otevřená otázka, která se, myslím, mění během času. Dnešní věda a výzkum jsou pořád dobré v USA i ve spoustě zemí EU. Bohužel ale nemají dost finančního zázemí. Naopak země BRIC berou vědu jako budoucí průmysl a je pouze otázka času, než vedoucí pozici převezme Čína.
Co se týče mé osoby, tak Českou republiku mám velmi rád a vždy jsem se snažil najít cestu, jak se alespoň na čas vrátit. To však dnes (zřejmě ani v dohledné době) nebude možné díky téměř 20leté politické kampani proti mojí osobě, která mě stále kriminalizuje. Být takovýmto hromosvodem politické zloby je sice těžké, snad to ale poskytne prostor jiným podnikatelům k tomu, žít a pracovat v relativním klidu.
Již jsem si zvykl, že život není idealní ani lehký, a tak člověk mnohdy skončí tam, kde to neočekává. Já osobně mám rád Bahamy kvůli krásné přírodě a přátelským lidem. Uvidíme, jak se věci vyvinou v budoucnu.
Příští rok budou v ČR prezidentské volby, nechtěl byste kandidovat?
Chtít a mít možnost jsou a byly vždy dva rozdílné pojmy. Samozřejmě, rád bych přispěl k rozvoji České republiky – ať už v pozici premiéra, prezidenta, či jiné – ale na to je třeba politická realita, která to umožní. Ta dnes bohužel neexistuje, a tak člověk musí dělat to, co může, a tam, kde je.
Jsem však přesvědčen, že vzdělaní a chytří kandidáti na hlavu státu v Česku existují. Osobnosti jako J. Švejnar a P. Nečas (který je fyzikem) jsou ideálními kandidáty. Mají totiž potřebné vědecko-technické předpoklady klást ty správné otázky a najít ty správné odpovědi v nové vědecko-technické znalostní ekonomice.
Podívejte se na dobovou reklamu HC&C
/Celý rozhovor s Viktorem Koženým čtěte níže./
Online rozhovor
Vizitka Viktora Koženého
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist