Bývalý šéf MMF by měl být propuštěn po složení celkem šesti milionů dolarů do domácího vězení. Bude muset nosit elektronický náramek a navíc si sám bude platit policejní stráž.

Strauss-Kahn trvá na své nevině a obvinění odmítl i ve svém rezignačním dopise na funkci v MMF. Zdůraznil, že chce "věnovat všechny své síly, čas a energii, abych prokázal svou nevinu". Soudní proces s ním podle právních odborníků potrvá několik měsíců.

Obvinění proti Straussi-Kahnovi má šest bodů. Nejzávažnější z nich, sexuální napadení prvního stupně, může vést až k 25 letům vězení.    

Média si zatím všímají rozdílů mezi americkou a francouzskou společností, na které kauza ukázala. Některé z činů, z nichž byl odstupující šéf MMF obviněn, trestní zákoník jeho rodné země vůbec nezná, dalším stanovuje menší trestní sazby.

Kulturní střet se ukázal i v tom, jak o obvinění Strausse-Kahna informovala média na obou stranách Atlantského oceánu. Americké novináře šokovalo zveřejnění jména údajné oběti znásilnění ve francouzských médiích. Naopak ve Francii vyvolaly pobouření fotografie, jak policie odvádí Strausse-Kahna v poutech. Francouzský zákon z roku 2000 zakazuje zobrazování spoutaných obviněných kvůli zachování presumpce neviny.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se