V Paříži v úterý začíná dvoudenní setkání předních osobností internetového světa, jehož závěry poskytnou politikům nejvyspělejších zemí materiál k úvahám o regulaci.

Na pozvání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy se zde sejdou k debatám zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, Eric Schmidt z Googlu, ale třeba i tiskový magnát Rupert Murdoch.

Řada pozvaných se však fóra neúčastní a pokládají jej za Sarkozyho nástroj prosadit spoutání svobodného světa internetu podobně tuhými pravidly, jaká tento a další politici prosadili například v bankovnictví.

Fórum zřejmě zažije živé diskuse a zástupci firem jako Google a Twitter budou obhajovat zachování internetu bez rušivého vměšování vlád. Sarkozyho snahám o zavedení regulace naproti tomu mohou vycházet vstříc vlastníci tradičních médií, která jsou pod silným tlakem internetu.

Moc internetu ohrožuje zájmy politiků, jak se potvrdilo v nedávné vlně povstání v arabském světě i v nynější aféře v Británii, kdy tisíce uživatelů Twitteru změnilo ve frašku soudní nařízení nezveřejňovat jména různých celebrit namočených do skandálů. Případ například fotbalisty Ryana Giggse ukázal, že na internetu je téměř nemožné prosadit dodržování zákonů omezujících svobodu slova.

Pasivní Evropa vs. aktivní USA

Síla internetu a postoj k ní však ukazuje i na kulturní rozdíly mezi pasivní a stále bojácnější Evropou a činorodými Spojenými státy. Americké Silicon valley jako centrum internetových inovací je terčem závisti mnoha evropských podnikatelů, ale i zdrojem obav politiků a podniků ohrožených vzrůstající mocí webu.

"Někteří lidé si zřejmě myslí, že Silicon valley a firmy, které v něm vzkvétají, vytvořil nějaký kouzelný lektvar. S internetem však může být katalyzátorem změny každý," vyjádřil tento rozdíl ve francouzském listu Le Monde Eric Schmidt.

Ten nedávno v Googlu předal nejvyšší výkonnou funkci Larrymu Pageovi a převzal roli předsedy s nevýkonnými pravomocemi, pověřeného mimo jiné kontakty s vládními místy.

Sarkozyho plán regulace odrazuje

Řada pozvaných účast na setkání odmítla, protože podezírá Sarkozyho z účelové hry. Sarkozy je pověstný jako zastánce zpřísněné regulace všeho možného a v internetovém světě je znám jako autor zákona, který umožňuje odpojit od sítě ty, kdo nelegálně stahují produkty chráněné autorskými právy.

"Jsem přesvědčen, že je to jen kamufláž, pokus získat lidi kolem internetu ke krytí režimů, které jsou v otevřené válce se svobodným a otevřeným Netem," řekl kanadský blogger a zastánce liberalizace autorských práv Cory Doctorow.

Někteří z pozvaných šéfů internetových firem budou moci představit závěry dvoudenní diskuse hlavám států skupiny G8. Jejich summitu se koná 27.-28. května ve francouzském letovisku Deauville.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist