Pařížský soud stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky, které mu před téměř třemi lety přiznal rozhodčí soud.
Řekl to v pondělí právní zástupce firmy Jan Kalvoda, podle něhož nyní nárokovaná částka činí více než deset miliard korun. Podle serveru Ekonom.cz Diag Human zažádal ve Francii o exekuci dalšího českého majetku.
„Pařížský Vyšší soud rozhodl o právní moci a vykonatelnosti Konečného rozhodčího nálezu v jejím sporu s Českou republikou,“ řekl Ekonomu Kalvoda. Konkrétní majetek českého státu, na nějž se má vázat pařížská exekuce, Kalvoda odmítl specifikovat.
České kulturní centrum v ohrožení?
K výkonu exekuce, která proběhne pravděpodobně v nejbližších dnech, se nabízejí například české pohledávky, peníze na účtech, dluhopisy, či – podobně jako ve Vídni – umělecká díla, ale také budovy v majetku českého státu.
Asi nejzajímavějším objektem, kterého se může exekuce týkat, je zřejmě České kulturní centrum v Paříži. Budova číslo 18 v rue Bonaparte je úzce spojena s českou historií, roku 1916 zde například sídlila Masarykova prozatímní vláda. Nyní zde mají své pařížské sídlo mimo jiné agentury Czech Trade, Czech Invest a Czech Tourism.
Diag Human podobně jako v Rakousku postupuje podle Newyorské úmluvy, která umožňuje vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Česká republika bude mít opět čtyři týdny na to, aby předložila své protiargumenty.
Pozice státu zůstává neměnná – Česká republika bude na základě bodu 5 Newyorské úmluvy dokazovat, že arbitrážní spor s Diag Human o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou, stále trvá, běží odvolání a proto nelze aplikovat ani úmluvu, ani exekuci.
Český zastupitelský úřad ve Francii neví o konkrétním majetku, na který by se mohla exekuce vztahovat, řekl ČTK zástupce české velvyslankyně v Paříži Jan Czerný. Ambasáda podle něho zatím nebyla obeznámena ani se zněním rozhodnutí pařížského soudu. Informace o nálezu v obecné rovině se však prý zastupitelskému úřadu donesla už minulý týden.
Czerný řekl, že budovy českého velvyslanectví ani konzulátu zabavit nelze, protože jsou chráněny vídeňskou úmluvou. "České centrum však přímo pod vídeňskou úmluvu nespadá. Teď je obtížné se k tomu vyjadřovat," uvedl diplomat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist