Ratingová agentura Moody´s Investors Service by mohla brzy snížit úvěrový rating Japonska. V úterý ho totiž převedla do režimu přehodnocení s výhledem pro jeho snížení. Japonská vláda se musí vyrovnat s následky ničivého zemětřesení a následné vlně cunami z letošního března.

Podle Moody´s se tento krok týká všech dluhopisů vydaných v domácí i cizí měně. Japonské bondy mají od ratingové agentury Moody´s známku hodnocení Aa2, od 22. února ale s negativním výhledem.

Agentura v oznámení dále sdělila, že pokud Japonsko nedostane pod kontrolu své výdaje nebo nezvýší příjmy, japonská úroveň dluhu, která už je vysoko nad úrovní ostatních vyspělých ekonomik, se neúprosně zvýší.

Japonský ministr financí Yoshihiku Noda odmítl bezprostředně po zveřejnění zprávy agenturou její krok komentovat.

Oznámení Moody´s tak přichází jen pár dnů poté, co konkurenční agentura Fitch snížila výhled hodnocení ratingu japonského dluhu ze stabilního na negativní.

Japonský jen na zprávu hned zareagoval oslabením, když se jeho kurz kolem sedmé hodiny ranní středoevropského času pohyboval na hodnotě 81,23 jenů za dolar.

,,Je zde velká nejistota ohledně toho, jak se japonská vláda vyrovná s dalším navýšením rozpočtu, a není úplně jasné, z čeho bude obnova země po zemětřesení financována," řekla analytička měnových trhů Takako Masai ze Shinsei Bank. Japonská politika může dál podporovat výprodej jenu," dodala.

Nezaměstnanost v Japonsku roste, průmysl opět také

Japonská vláda v úterý přišla s údaji z trhu práce a z odvětví průmyslu. Míra nezaměstnanosti v Japonsku se v dubnu zvýšila na 4,7 procenta z březnových 4,6 procenta. Zaznamenala tak první nárůst ze šest měsíců.

Průmyslová výroba meziměsíčně stoupla o procento po březnovém propadu o rekordních 15,5 procenta, který byl důsledkem ničivého zemětřesení a vlny cunami. Růst průmyslové výroby zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 2,8 procenta. Japonští výrobci podle vládního průzkumu předpokládají, že v květnu produkce stoupne o osm procent a v červnu o 7,7 procenta.


,,Propad výroby po březnové katastrofě dosáhl v březnu a dubnu dna. Oživení tovární produkce, zejména v automobilovém sektoru, je na cestě," uvedl analytik Hideki Macumura ze společnosti Japan Research Institute.

,,Výroba japonských továren vypadala po březnovém zemětřesení zoufale. Situace v dodavatelském řetězci se však zlepšila a každá firma dělá vše, co je v jejích silách, aby se z této katastrofy zotavila," dodal Hiroši Watanabe z firmy Daiwa Institute of Research.

Za nárůstem míry nezaměstnanosti stál především úbytek počtu pracovních míst v obchodě. "Mnoho zaměstnanců na částečný úvazek ve velkoobchodním a maloobchodním sektoru přišlo o práci kvůli slabé poptávce po březnové vlně cunami," řekl Watanabe.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru