Ve Spojených státech vzniklo v květnu 54.000 nových pracovních míst, což bylo nejméně od loňského září a mnohem méně, než čekali analytici. Míra nezaměstnanosti stoupla na 9,1 procenta z dubnových devíti procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
Zpráva je dalším potvrzením zpomalení ekonomického růstu USA. Ekonomiku ohrožuje hlavně růst cen ropy. Negativní dopad měla i březnová přírodní katastrofa v Japonsku, která se dotkla i amerického průmyslu. Některé automobilky musely omezit výrobu kvůli nedostatku součástek z Japonska.
Tempo najímání nových zaměstnanců prudce zpomalilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci, kdy v průměru vzniklo měsíčně zhruba 220.000 nových pracovních míst. Soukromé společnosti v květnu najaly pouze 83.000 nových pracovníků, nejméně za téměř rok. Ve státním sektoru naopak 29.000 míst zaniklo, místní samosprávy pak propustily nejvíce osob od listopadu. Místní samosprávy propouštějí již 22 měsíců a od září 2008 zrušily 446.000 pracovních míst.
Údaje výrazně zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti očekávali v květnu vznik 150.000 nových pracovních míst. Soukromí zaměstnavatelé měli podle nich přijmout 175.000 zaměstnanců.
Rozpočtové problémy USA se nelíbí agentuře Moody´s. Ta tak hrozí revizí ratingu - čtěte ZDE
EU: Americké banky nerespektují dohodnutá pravidla, mají nespravedlivé výhody - čtěte ZDE
K růstu nezaměstnanosti přispělo zvýšení počtu lidí, kteří začali znovu hledat práci. Počet nezaměstnaných se zvýšil na 13,9 milionu, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s dobou před prosincem 2007, tedy před začátkem recese.
Vláda rovněž revidovala údaj za předchozí dva měsíce. V březnu a dubnu tak vzniklo o 39.000 pracovních míst méně, než se původně předpokládalo.
Nižší byl v květnu počet nových pracovních míst ve všech sektorech. Ve zpracovatelském sektoru zaniklo 5000 pracovních míst, sektor tak postihl první pokles za sedm měsíců. Z toho v automobilovém průmyslu firmy zrušily 3400 pracovních míst, hlavně kvůli přerušení výroby po zemětřesení v Japonsku. V maloobchodě zaniklo 8500 pracovních míst, v dubnu zde naopak vzniklo nejvíce pracovních míst za deset let. Soukromý sektor služeb najal v květnu 80.000 zaměstnanců, hluboko však zaostal za předchozím měsícem, kdy ve službách našlo práci 213.000 lidí.
Ekonomové stále věří, že současná situace je jen dočasná. "Měli bychom mít na paměti, že v dubnu a v květnu se objevilo mnoho faktorů, které měly dopad na americkou ekonomiku," uvedl ekonom UniCredit Research Harm Bandolz. "Možná se dočkáme nějakého pozitivního překvapení ve druhé polovině roku, jakmile tento vliv zeslábne," dodal.
V ekonomice zatím vznikl pouze zlomek z více než osmi milionů pracovních míst, které zanikly v době recese. Podle ekonomů pro výraznější snížení nezaměstnanosti je potřeba, aby ekonomika vytvořila měsíčně až 300.000 pracovních míst.
Překvapivě špatná čísla z USA zasáhly i evropské burzy, které uzavřely v červenýc číslech, uvádí analytik KB Miroslav Adamkovič. "Pesimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky zasáhl komoditní i průmyslové tituly. Největší ztráty jsou vidět v sektoru technologií, kde nadále padají ceny akcií Nokie, k níž se přidal i švédský konkurent Ericsson," píše Adamkovič.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist