Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je iracionální a populistický krok. Při své úterní návštěvě Hamburku to řekl český prezident Václav Klaus. Politiky a ekonomy, kteří dokážou odhadnout jeho dopady na ceny elektřiny v Česku za deset let, označil prezident za génie.
"Toto rozhodnutí je zcela iracionální," uvedl Klaus při zahájení Německo-českého hospodářského fóra v Hamburku k záměru německé vlády vyřadit z provozu všechny jaderné elektrárny v zemi do roku 2022.
"Němci jsou normálně racionální lidé, ale tomuhle nerozumím," dodal prezident a zdůraznil, že Česká republika hodlá nadále jadernou energii využívat.
"Já to považuji za naprosto nerozumný, populistický krok na německé straně. Je to jistá politická bezradnost a mě to strašlivě zlobí," řekl Klaus později ČTK a Českému rozhlasu.
Kabinet kancléřky Angely Merkelové v pondělí schválil návrh novely zákona o jaderné energii, který počítá s tím, že sedm nejstarších atomových reaktorů, dočasně odstavených v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, už nebude znovu uvedeno do provozu.
To samé se týká poruchového reaktoru v Krümmelu, který stojí již čtyři roky. Zbývajících devět jaderných zařízení bude postupně odpojováno ze sítě mezi roky 2015 a 2022. Místo nich chce Německo více využívat energii z obnovitelných zdrojů, jejíž kapacity se mají v příštích letech výrazně rozšíři.
Německo bez jádra zdraží elektřinu v Česku o třetinu, bojí se Nečas - čtěte ZDE
Německo zavře své jaderné elektrárny. Prohlédněte si, které to jsou - čtěte ZDE
Čechům zdraží elektřina. Německá vláda schválila konec jádra do roku 2022 - ZDE
Premiér Petr Nečas při nedávné návštěvě Drážďan uvedl, že podle předběžných odhadů české vlády odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Takové zdražení by podle něj ovšem nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například dostavbou jaderné elektrárny Temelín.
"Já obdivuji některé naše ekonomy a politiky, že přesně ví, kolik zastavení jaderné energetiky za deset let ovlivní cenu v České republice. To mě jako ekonoma fascinuje, to jsou géniové," poznamenal k tomu dnes Klaus. Podle něj dopady takového rozhodnutí nyní nikdo nezná a nemá smysl o tom takhle hovořit.
Kromě účasti na zahájení Německo-českého hospodářského fóra se prezident dnes v Hamburku setkal s vedením města a s českou komunitou, která tam žije. Večer ho ještě čeká přednáška o evropské integraci, jejíž prohlubování v minulosti opakovaně kritizoval.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist