Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák by mohl přijít nejen o odchodné, ale za určitých okolností také o mzdy z předchozích let. Řekl to Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark s tím, že by se tak stalo, pokud by šlo o souběh funkce člena statutárního orgánu s pracovním poměrem na pozici generálního ředitele.
"Souběh funkcí totiž má podle řady rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za následek neexistenci pracovní poměru. Insolvenční správce by tak za určitých okolností mohl žádat po Hušákovi i vrácení veškerých mzdových a dalších plnění poskytnutých v uplynulých třech letech v souvislosti s neexistujícím pracovním poměrem," uvedl Procházka.
Insolvenční správce Sazky Josef Cupka v úterý odvolal Hušáka z funkce generálního ředitele Sazky. Hušák, který nadále zůstává předsedou představenstva, nedostane prý ani žádné odstupné. Podle smlouvy měl mít nárok asi na 60 milionů korun.
Hušák v úterý připomněl, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti ní bude s největší pravděpodobností podáno ve středu. Cupka Hušákovi také omezil většinu nadstandardních požitků, které vyplývají z jeho manažerské a pracovní smlouvy. Podle právního oddělení správce Cupky byly v rozporu s dobrými mravy, již vzhledem k finanční situaci firmy.
Hušákův pád: Bývalý šéf Sazky posílá maily ze Seznamu a jen jeho mluvčí je "pravý" Tuna - čtěte ZDE
Komentář: Hušák a padáček. I nemravnost má ve světě obchodního práva své důsledky - čtěte ZDE
Souběh funkcí šéfů ve firmě: běžná praxe, z níž se stala časovaná bomba - čtěte ZDE
Hušák je už jediným členem statutárního orgánu, který přestal být od minulého týdne usnášeníschopný. Většina pravomocí představenstva i generálního ředitele přešla od 30. května na insolvenčního správce.
Souběh funkcí není možný podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z prosince 2010. Podobná judikatura v Česku existuje od roku 1993, ale NSS ji poprvé použil i na nemocenské či důchodové pojištění. Podle soudu nelze působit ve společnosti jako statutární orgán a tytéž činnosti vykonávat na základě pracovního poměru. Avšak mnoho českých firem tímto způsobem funguje.
Sazka je v konkurzu od minulého pondělí. Do insolvence a následně do konkurzu se dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 Arena. Jejími akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.
Život a dílo Aleše Hušáka
Život a dílo Aleše Hušáka
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist