Německá kancléřka Angela Merkelová trvá na tom, aby se nové pomoci Řecku zúčastnili i soukromí investoři. Podle ní ale musí být jejich účast dobrovolná, čehož lze dosáhnout například tím, že se k tomuto účelu využije podobného přístupu, jakého v roce 2009 využila takzvaná vídeňská iniciativa. Merkelová to v pátek oznámila po schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Evropské akcie se po jejich slovech vydaly vzhůru, prudce zpevnilo také euro.

"Čím dřív budeme mít řešení, tím lépe," řekla Merkelová. Aby byla účast soukromých investorů dobrovolná, bude podle Merkelové nutné brát zřetel na názor Evropské centrální banky (ECB). Sarkozy dodal, že postoj Francie je v této věci stejný, jako postoj Německa.

"Vídeňská iniciativa je dobrým základem a já doufám, že se po této linii budeme moci posunout dál," poznamenala Merkelová. "Musíme s tím pokročit a já si myslím, že dává smysl, aby se zapojil soukromý sektor. To je pro nás důležité," dodala.

Sarkozy: Řecku pomůžou reformy a privatizace

V rámci vídeňské iniciativy pro střední a východní Evropu se mezinárodní bankovní instituce v roce 2009 dohodly, že zvýší objem úvěrů pro zmíněný region. Hlavní komerční banky se pak zavázaly, že nechají otevřeny úvěrové linky pro své "dcery" ve východní Evropě, respektive v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Lotyšsku. Iniciativa tak v zemích střední a východní Evropy pomohla ochránit bankovní systémy.

 

Sarkozy také vyzval řeckou vládu, aby provedla reformy a privatizovala. Řecký premiér Jorgos Papandreu v pátek vyměnil několik ministrů, včetně šéfa resortu financí Jorga Papakonstantina. Ten sice z vlády nezmizí, řídit ale bude ministerstvo životního prostředí a energetiky. Sarkozy v zásadě řekl, že to, co se dohodlo, je v souladu s vídeňskou iniciativou.

 

Ceny evropských akcií se po Sarkozyho komentářích vydaly vzhůru, a hlavní indexy tak smazaly ranní ztráty. Panevropský index FTSEurofirst 300 vykazoval krátce před 13:00 nárůst asi o 0,2 procenta na 1087 bodů. Během dne přitom klesl až pod 1073 bodů. Podobně euro smazalo ztráty a jeho kurz vystoupil na 1,4290 USD. To byl proti hodnotě z předchozího dne růst asi o půl procenta. Dopoledne euro spadlo až na 1,4128 USD.