Známý americký miliardář a investor maďarského původu George Soros předpokládá, že eurozónu časem opustí některá z jejích členských zemí. Soros rovněž vyzval politiky k vytvoření nového plánu, který by mohl zachránit Evropskou unii před hrozícím hospodářským kolapsem. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jsme na pokraji hospodářského kolapsu, který začíná v Řecku, ale mohl by se snadno rozšířit. Finanční systém zůstává mimořádně zranitelný," řekl Soros. "Jsme na pokraji kolapsu, což je čas k uznání potřeby změny," dodal v rámci panelové diskuse ve Vídni. Soros se proslavil jako investor odvážnou spekulací proti britské libře v roce 1992, kdy na transakci vydělal miliardu dolarů.

Soros nejmenoval žádnou konkrétní zemi, jež by mohla eurozónu opustit. V poslední době však sílí spekulace o osudu Řecka, kterému hrozí bankrot, pokud jeho parlament neschválí balík úsporných opatření požadovaný zahraničními věřiteli.

Soros zopakoval svůj názor, že základní vadou eura byla od začátku skutečnost, že jednotná evropská měna nebyla podpořena politickou unií.

 

"Euro nemá žádné ustanovení pro úpravy. Neexistuje žádný mechanismus pro odchod některé země od eura, který je za současných okolností zřejmě nevyhnutelný," řekl Soros.

Evropská unie podle něj potřebuje strukturální změny k zastavení procesu dezintegrace.

 "V současnosti tu není žádný plán B," uvedl Soros. Dodal, že úřady se snaží udržet současné uspořádání, namísto aby uznaly, že existují zásadní chyby, které je třeba napravit.