V příštím roce opět hrozí výrazný růst cen elektřiny, pokud vláda znovu nepřispěje miliardami korun na omezení zdražení kvůli fotovoltaickým elektrárnám. Bez vládních dotací by zdražení elektřiny pro domácnosti mohlo činit 9,7 procenta, průmyslové podniky by si připlatily o 13,9 procenta více než letos. Vyplývá to z odhadů Energetického regulačního úřadu.
Při stejné státní dotaci jako v loňském roce, kdy činila 12 miliard korun, by se průměrná cena elektřiny pro domácnosti mohla zvýšit o 3,6 procenta. Průmyslové podniky by si za elektrickou energii proti letošku připlatily o šest procent více. To vše za předpokladu, že tzv. silová elektřina by vzrostla o pět procent, odhaduje ERÚ.
Konečné ceny elektřiny příští rok zvýší podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterou ERÚ odhaduje na 679 korun za megawatthodinu. Tato podpora prudce vzrostla již letos a původně měla činit více než 500 Kč/MWh. Vláda ji kvůli hrozbě výrazně dražší elektřiny srazila na 370 Kč/MWh.
Fotovoltaici nesouhlasí
Česká fotovoltaická průmyslová asociace s výpočty ERÚ nesouhlasí, z kterých vyplývá, že dojde k dalšímu údajnému skokovému zdražení elektřiny v důsledku podpory solárních elektráren.
Asociace nerozumí a nesouhlasí s argumenty ERÚ, protože ke skokovému zdražení došlo již loni. Letos k dalšímu růstu fotovoltaických elektráren nedochází, protože stále platí takzvaný stop-stav, tedy úplný zákaz výstavby jakýchkoli fotovoltaických elektráren včetně těch nejmenších na střechách budov
Investoři chystají arbitráže
Snížení příspěvku stálo vládu zmíněných 12 miliard korun, které získala mimo jiné zdaněním solárních elektráren sazbou 26 procent. Právě solární elektrárny se největší mírou podílejí na růstu obnovitelných zdrojů energie v Česku. Investoři do solárních elektráren chystají kvůli vládním krokům proti státu arbitráže.
Nyní je otázkou, zda vláda získá peníze na kompenzaci růstu podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů i pro příští rok. Podle ERÚ by vláda o výši dotace měla rozhodnout do konce října.
Růst cen elektřiny je v zájmu Německa. A tudíž nevyhnutelný - čtěte ZDE
Výpadky elektřiny kvůli obnovitelným zdrojům nehrozí - čtěte ZDE
Akcie ČEZ v pondělí prudce propadly. Kvůli rozhovoru v Hospodářských novinách? - čtěte ZDE
Výše příspěvku na obnovitelné zdroje bude podle ERÚ v případě schválení státní dotace upřesněna. Ovlivní ji také plánovaná výroba z jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů. Konečná výše příspěvku bude stanovena do konce listopadu.
"Nárůst příspěvku je zapříčiněn především velkým nárůstem výroby elektřiny z fotovoltaických zdrojů, nárůstem výroby elektřiny v bioplynových stanicích a kompenzací ztráty plátců podpory z roku 2010," uvádí ERÚ ve svém oznámení.
ERÚ v příštím roce počítá se zdražením takzvané silové elektřiny, která by měla tvořit necelou polovinu celkové ceny, o pět procent. Druhou část tvoří regulovaná cena elektřiny, která mimo jiné zahrnuje příspěvek na obnovitelné zdroje.
Analytik: Vláda přispěje, větší než šestiprocentní nárůst by ekonomika nezvládla
Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky tuzemské ekonomické oživení stále není dostatečně silné na to, aby hospodářství bez potíží ustálo zvýšení cen elektřiny o deset až 15 procent.
"I tentokrát proto očekávám, že vláda rozhodne o částečném dofinancování příspěvku na obnovitelné zdroje tak, aby udržela růst cen elektřiny na akceptovatelné úrovni, která podle mě leží maximálně kolem pěti až šestiprocentního meziročního nárůstu," uvedl Hatlapatka. Také zástupci podnikatelského sektoru tvrdí, že růst cen elektřiny o více než deset procent řadě firem přinese ztrátu konkurenceschopnosti.
Také Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy míní, že výrazně vyšší ceny elektřiny způsobí pokles výkonnosti české ekonomiky.
"Za následek to bude mít uzavírání energeticky náročných provozů kvůli menší konkurenceschopnosti, zvýšení nezaměstnanosti a růstu inflace," uvedl. Nejvíce by podle Rafaje byla zdražením elektřiny postižena energeticky náročná odvětví jako například chemický průmysl, hutnictví, výroba stavebních hmot či sklářství.
Podle propočtů Svazu průmyslu a dopravy by v případě zdražení elektřiny o deset procent poklesl průměrný zisk o 13 procent těm firmám, u nichž náklady na elektřinu dosahují 11 až 20 procent. Takových firem je podle svazu v ČR více než třetina.
Instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren přesahuje 1900 megawattů, na začátku loňského roku činil 463 MW. Investory do fotovoltaiky v minulých letech nalákala výhodná finanční podpora. Nově postaveným elektrárnám ale byla podpora od letošního roku omezena, dříve postavené elektrárny však mají dlouhodobě garantovanou podporu, která nyní zvyšuje ceny elektřiny.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist