Kuba plánuje na podzim začít hloubit svůj první průzkumný vrt na těžbu ropy. Lokalita se však nachází necelých 100 kilometrů od pobřeží Floridy, což po tragédii v Mexickém zálivu vyvolává velké obavy ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

Analytici a ropní experti totiž varují, že komplikované politické vztahy mezi USA a Kubou ještě více ztíží řešení situace, pokud by došlo k nehodě podobné té před rokem na ropné plošině Deepwater Horizon.

Podle odborníků by americká administrativa měla udělat vše pro dohodu, aby americké firmy dokázaly urychleně aktivovat bezpečnostní systémy, pokud by došlo k podobné katastrofě právě jako nedávno v Mexickém zálivu. Mohly by tak zabránit případné pohromě, která by zasáhla celé pobřeží Floridy.

Loňský výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon britské těžební společnosti BP, zabil 11 lidí a způsobil únik 5 milionů barelů ropy do moře (1 barel = 159 litrů). Trvalo 85 dní, než únik zastavili, který způsobil skvrnu dluhou 200 kilometrů a širokou sto kilometrů.

Jednání komplikují imigranti

První kubánský ropný vrt bude přitom hlubší než vrt Macondo firmy BP, nad kterým plošina Deepwater Horizon vybuchla. Zatím však Američané pro svou bezpečnost mnoho neudělali, protože vztahy s Kubou komplikují politici na Floridě a zejména vlivní kubánští přistěhovalci, kteří stále doufají v svržení komunistické vlády na Kubě.

Imigranti jsou i za návrhem zákona, jehož cílem je zamezit americkým firmám spolupracovat na otevírání ropných ložisek kubánskou vládou. Věří totiž, že udrží Kubu v ekonomických problémech jim zabezpečí splnění jejich snu o změně Kuby.

Návrh zákona například zakazuje zahraničním ropným firmám pracujícím na Kubě ucházet se o ropné projekty v USA a představitelům firem, které na Kubě investují do ropných projektů více než 1 milion dolarů (17 milionů korun) získat americké vízum.

Obama mlčí, čeká ho kampaň

Americký prezident Barack Obama, který musí myslet na blížící se obhajobu funkce prezidenta příští rok, se snaží k problému nevyjadřovat.

Zatím nejvýraznější krok, který jeho administrativa udělala, bylo vyslání ministra vnitra Kena Salazara do Španělska na jednání s představiteli španělské ropné firmy Repsol, která má kubánský vrt hloubit. Společnost přislíbila splnění všech bezpečnostních předpisů a informovala, že USA budou moci zkontrolovat i ropnou plošinu, kterou pro vrt zajistí Číňané.

Kuba předpokládá, že ložiska v jejích vodách by mohly obsahovat kolem 20 miliard barelů ropy.

Podle expertů ale USA neudělali nejdůležitější krok - přímé jednání s Kubánci, aby se dohodli na společných bezpečnostních opatřeních a postupech v případě problémů. Kuba přitom již několikrát dala najevo, že by uvítala vstup amerických firem do jejího ropného průmyslu.

"Jejich životní prostředí je propojeno s naším, takže bychom měli udělat vše proto, abychom začali spolupracovat," řekl expert na Kubu v ekonomickém institutu Lexington Insitute Phil Peters. "Práce na průzkumném vrtu již brzy začnou a pokud nebudeme chtít spolupracovat, Repsol nebude mít k dispozici nejlepší zabezpečení (v případě problémů)," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist