Italský tisk citoval slova Berlusconiho, který se o ministrovi financí vyjádřil v tom smyslu, že Tremonti není týmový hráč, který hovoří pouze k trhům, a myslí si, že je génius a všichni ostatní jsou hlupáci.
Vzhledem k tomu, že Tremonti je považován za osobu, která drží italský fiskální deficit na uzdě, stačily tyto komentáře na upoutání pozornosti investorů. O víkendu Berlusconi spolu se svým týmem zkusil vzniklou situaci zachránit, ale semínko pochybnosti a obav již bylo zaseto.
Otázkou totiž je, zda by v případě oslabení pozice vlády prošly Tremontiho návrhy, které počítají s vyrovnaným státním rozpočtem do roku 2014.
V úterý už Berlusconi tvrdil, že vláda brzy předloží harmonogram úsporných opatření, které mají zabránit tomu, aby se Itálie zapletla do podobných problémů, v jakých je teď například Řecko.
Itálie podle něj urychluje práce na opatřeních, která by měla stabilizovat rozpočet. Berlusconi v úterý napsal, že italská vláda je „stabilní a silná“ a vyjádřil i přesvědčení o tom, že opozice bude spolupracovat na „obraně země“.
Čeká Itálii osud Řecka?
S tím, jak jsou lidé v Itálii neochotni přijímat větší úsporná opatření, bylo pro Berlusconiho vládu velice těžké vyhýbat se osudu podobnému Řecku, Portugalsku nebo Irsku. G. Tremonti ale dokázal udělat spoustu špinavé práce a držet trh s italskými státními dluhopisy pryč od turbulencí.
Prudký nárůst výnosů u italských dluhopisů během posledních pár dní však mění situaci a Berlusconiho komentáře k této změně výrazně přispěly, když se přidaly k nedávnému varování agentury S&P , že Itálie by se mohla díky svému zadlužení dostat do vážnějších problémů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist