Čerpání dovolené je jedním ze základních práv zaměstnanců a současně problematikou, kde vzniká spousta nedorozumění, kterých schopní zaměstnavatelé mohou zneužít. Ti nemají povinnost zaměstnancům vyjít vstříc a pouze by měli přihlížet k zájmům zaměstnanců. I pokud by tak ale neučinili, tak se jim nemůže nic stát.

V současnosti se připravuje novela zákoníku práce, která by měla alespoň trochu pomoci zaměstnancům za situace, kdy jim zaměstnavatel neumožňuje čerpat dovolenou a ta se jim přenáší do dalších let. Romana Kaletová, advokátka Randl Partners, upozorňuje na častá nedorozumění.

Odkazuje kupříkladu na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, které říká, že v případě neoznámené absence a po odcestování na dovolenou v délce 5 dnů už může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se