Čerpání dovolené je jedním ze základních práv zaměstnanců a současně problematikou, kde vzniká spousta nedorozumění, kterých schopní zaměstnavatelé mohou zneužít. Ti nemají povinnost zaměstnancům vyjít vstříc a pouze by měli přihlížet k zájmům zaměstnanců. I pokud by tak ale neučinili, tak se jim nemůže nic stát.

V současnosti se připravuje novela zákoníku práce, která by měla alespoň trochu pomoci zaměstnancům za situace, kdy jim zaměstnavatel neumožňuje čerpat dovolenou a ta se jim přenáší do dalších let. Romana Kaletová, advokátka Randl Partners, upozorňuje na častá nedorozumění.

Odkazuje kupříkladu na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, které říká, že v případě neoznámené absence a po odcestování na dovolenou v délce 5 dnů už může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.