Čerpání dovolené je jedním ze základních práv zaměstnanců a současně problematikou, kde vzniká spousta nedorozumění, kterých schopní zaměstnavatelé mohou zneužít. Ti nemají povinnost zaměstnancům vyjít vstříc a pouze by měli přihlížet k zájmům zaměstnanců. I pokud by tak ale neučinili, tak se jim nemůže nic stát.

V současnosti se připravuje novela zákoníku práce, která by měla alespoň trochu pomoci zaměstnancům za situace, kdy jim zaměstnavatel neumožňuje čerpat dovolenou a ta se jim přenáší do dalších let. Romana Kaletová, advokátka Randl Partners, upozorňuje na častá nedorozumění.

Odkazuje kupříkladu na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, které říká, že v případě neoznámené absence a po odcestování na dovolenou v délce 5 dnů už může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.