Proces dobrovolné výměny řeckých dluhopisů za nové, s nimiž bude spojena delší splatnost, začne v srpnu. Řekl to náměstek řeckého ministra financí Filippos Sachinidis.

Hodnota investice soukromých věřitelů, jichž se výměna dotkne, tak v rámci dohody z Bruselu klesne o 21 procent.

"Ano, ten proces začne v srpnu," řekl Sachinidis řecké televizní stanici Mega TV.

Podmínky nové pomoci zadluženému Řecku byly minulý týden dohodnuty na mimořádném summitu členských zemí eurozóny. Předpokládá se, že Atény budou moci v průběhu příštích tří let čerpat až 109 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

 

Soukromí investoři by měli k pomoci přispět částkou 37 miliard eur (asi 902 miliard Kč).

Evropské banky přijdou o méně, než se čekalo

Ekonomický list The Wall Street Journal v pondělí napsal, že největší evropské banky pravděpodobně nepřijdou v souvislosti se záchranným plánem  o tolik peněz, jak se očekávalo.

 

Podle listu by se celkové ztráty 90 bank, které nedávno prošly zátěžovými zkouškami, mohly pohybovat od sedmi miliard do 14 miliard eur (od 171 miliard do 342 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru