Švýcarsko a Německo se chystají podepsat dohodu, která umožní německým finančním úřadům získat peníze za nezdaněné vklady ukryté na tajných účtech ve švýcarských bankách.

Zdroje se ale rozcházejí v částce, kolik banky Německu za daňové úniky zaplatí. Podle švýcarského tisku jde dvě miliardy franků (42,8 miliardy Kč), podle německého o deset miliard eur (242 miliardy Kč).

Přísná opatření bankovního tajemství pomohla Švýcarsku vybudovat pro svět zahraniční bankovní systém s biliony dolarů na účtech. Systém se ale stal trnem v oku vládám ostatních států, které se snaží s daňovými úniky do ciziny vypořádat. Švýcarské úřady proto měsíce jednaly s britskými a německými. Rámcové dohody sice vznikly už vloni, jako ožehavý bod se ale ukázalo jak současná aktiva zdanit, když mnohá byla skryta dekády.

Švýcarské banky zřejmě budou muset německým daňovým úřadům zaplatit jednorázové odstupné, které má odrážet, kolik u nich jejich němečtí klienti v minulosti ukryli. Banky na to budou moci tyto sumy u svých klientů vymáhat a v budoucnu pak mají platit z příjmů od německých občanů srážkovou daň.

Tato varianta řešení by umožnila švýcarským bankám zachovat bankovní tajemství a detaily o většině svých německých klientů by nemusely úřadům předávat. Německý magazín Der Spiegel a švýcarské listy SonntagsZeitung a Le Matin Dimanche uvádějí, že se podpis dohody očekává 10. srpna. Výrazně se ale liší v odhadu, jakou sumu banky německým úřadům zaručí.

Švýcarské listy uvádějí, že banky zaplatí německé straně dvě miliardy švýcarských franků. Pro Británii by to pak mělo být 500 milionů CHF. Der Spiegel ale píše, že minimální záruka bude pro Německo deset miliard eur. A německý list Handelsblatt již dříve uvedl údaj 14 miliard eur.

Odhaduje se, že Němci mají na švýcarských účtech nezdaněná aktiva 200 miliard franků. Mluvčí německého ministerstva financí se odmítla k věci vyjádřit. Podrobnosti švýcarsko-německého jednání, které ještě pokračuje, jsou podle ní důvěrné. Vyjádření podle Reuters odmítly i švýcarské banky.