Italské úřady provedly razii v kancelářích mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor's a Moody's Investors Service.

Zajímají je především výkyvy cen italských akcií a dalších aktiv, které podle nich vykazují známky anomálie.

Úředníci podle agentury Reuters zabavovali dokumenty a zjišťují dopady práce agentur na trh. Moody's i S&P svou práci hájí, s úřady ale chtějí spolupracovat.

Vyšetřování zahájila prokuratura v jihoitalském městě Trani. Její šéf Carlo Maria Capistro řekl, že cílem vyšetřování je prověřit, zda ratingové agentury respektují regulaci platnou v Itálii. Capistro řekl, že dokumenty byly zabaveny už ve středu, a to v kancelářích agentur v Miláně.

Prokuratura zároveň požádala italský dohled nad finančním trhem Consob, aby poskytl dokumenty, z nichž bude patrné, že obě ratingové agentury jsou v Itálii řádně registrovány.

"Za naší prací a pověstí, stejně jako za prací a pověstí našich analytiků, si pevně stojíme," uvedla agentura S&P. Vyšetřování je podle ní bez reálného základu. Podobně se k vyšetřování postavila agentura Moody's, která vzkázala, že přejímá plnou odpovědnost za všechny citlivé informace, které zveřejnila.

Prokuratura v Trani vede dvojí vyšetřování, každou agenturu vyšetřuje zvlášť. Vyšetřování zahájila na popud dvou spotřebitelských skupin, které si prý stěžovaly na dopady, které mají zprávy ratingových agentur o Itálii na ceny akcií na milánské burze.

První stížnost byla podána na agenturu Moody's po tom, co agentura loni v květnu vydala zprávu o riziku nákazy, jemuž v souvislosti s krizí v Řecku čelí italské banky. Druhá stížnost prý byla podána letos v květnu a zaměřuje se na agenturu Standard & Poor's.

Ta varovala, že kvůli vysokému veřejnému zadlužení možná sníží rating Itálie.

Úřad jednal už v červenci

Prokurátoři také vyšetřují, zda byl v souvislosti s výprodejem italských aktiv 8. a 11. července spáchán nějaký trestný čin. V té době začaly sílit obavy, že dluhová krize v jižním křídle eurozóny začíná pohlcovat Itálii. Ta má třetí největší ekonomiku eurozóny.

Jedna ze zmíněných spotřebitelských skupin uvedla, že cílem vyšetřování je zjistit, zda prudký pokles cen nemohl být výsledkem "přesného plánu", za nímž stály hedgeové fondy a další nejmenovaní hráči.

Podle stěžovatelů je třeba prověřit, zda v takovém případě neexistuje nějaká souvislost s negativním komentářem, který k veřejným financím Itálie ratingové agentury vydaly.

Regulační úřad Consob si zástupce Moody's a S&P předvolal už v červenci. Tehdy je vyzval, aby své zprávy nevydávaly během obchodování na burzách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist