O evropské dluhové krizi, snížení amerického ratingu a situaci na globálních finančních trzích dnes v noci telefonicky hovořili finanční činitelé G20, seskupení hlavních vyspělých a rozvojových zemí.
Před pondělním otevřením asijských finančních trhů by měli na tato témata na mimořádné telefonní konferenci mluvit finanční lídři skupiny nejvyspělejších zemí G7, sdělily tiskovým agenturám vládní zdroje.
Telefonické rozhovory mezi šéfy předních evropských zemí a americkým prezidentem Barackem Obamou se uskutečnily již v noci z pátku na sobotu a týkaly se evropské dluhové krize a otřesů na finančních trzích.
V nich se poslední týden snížila hodnota světových akciových trhů o 2,5 bilionu dolarů, což je více než desetinásobek ročního výkonu české ekonomiky.
V sobotu ráno pak svět zaskočila zpráva o historicky prvním snížení nejvyššího amerického úvěrového ratingu, což je šok, který může otřesy na trzích ještě prohloubit.
V denních hodinách v Asii dnes diskutovali o nynějších problémech finanční činitelé G20, vesměs náměstci ministrů financí, řekl agentuře Reuters jihokorejský náměstek Čche Čong-ku. "Vyjádřil jsem zde naši pozici v tom smyslu, že neplánujeme žádnou náhlou změnu správy finančních rezerv," řekl náměstek, další obsah diskusí ale odmítl upřesnit.
Jižní Korea má ve svých devizových rezervách vysoký podíl amerických vládních dluhopisů, jímž agentura Standard & Poor´ s snížila známku o jeden stupeň z nejvyšší úrovně AAA.
Zdroj z japonské vlády uvedl, že později budou o krizi mluvit nejvyšší finanční představitelé G7 a možná vydají prohlášení. Jiný zdroj sdělil, že telefonáty by se měly uskutečnit před otevřením asijských trhů. Tokijská burza otevírá v 02:00 SELČ.
Japonská agentura Kjódo poté bez bližšího upřesnění napsala, že ministři financí a guvernéři centrálních bank G7 budou diskutovat v pondělí.
V sobotu o situaci mluvil francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron. "Diskutovali o situaci v eurozóně a snížení ratingu amerického dluhu. Oba se shodli na nutnosti spolupráce, pozorného sledování situace a udržení kontaktu během příštích dní," řekl Cameronův mluvčí.
Dnes by měla mimořádnou telekonferenci podniknout i Evropská centrální banka. Investoři napjatě čekají, zda banka začne v pondělí na trhu nakupovat italské a španělské vládní dluhopisy, aby stabilizovala jejich ceny a výnosy.
Ty se v minulých dnech dostaly pod těžký tlak v obavách z rozšíření dluhové krize z okrajových zemí eura na velké jihoevropské ekonomiky.
ECB je podle zdrojů v této otázce rozpolcená a proti nákupům španělských a italských dluhopisů se stavějí němečtí členové banky, kteří požadují po obou zemích razantnější úsporné programy. Italský premiér Silvio Berlusconi v pátek večer slíbil, že jeho vláda urychlí plánovaný program úspor a reforem, a v sobotu vyloučil možnost předčasných voleb.
Čína v sobotu reagovala na snížení prestižního amerického ratingu ostrou kritikou "dluhové závislosti" USA, vyzvala Washington, aby řešením svých problémů s dluhy zajistil bezpečnost čínských dolarových investic a zpochybnila dolar jako rezervní měnu.
"Americká vláda se musí vyrovnat s bolestným faktem, že staré dobré dny, kdy mohla své vlastní problémy řešit půjčkami, jsou konečně pryč," napsala oficiální agentura Nová Čína.
Čínští ekonomové předpokládají, že krok S&P přiměje Čínu k urychlené diverzifikaci jejích rezerv. Čínské devizové rezervy čítající 3,2 bilionu dolarů (asi 54 bilionů Kč) jsou nejvyšší na světě a podle odhadů analytiků se na nich dvěma třetinami podílejí americké státní dluhopisy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist