Věřitelský výbor společnosti Sazka schválil postup, podle kterého bude prodána loterijní firma novému majiteli. Sazka podle návrhu insolvenčního správce Josefa Cupky nepůjde do dražby, ale bude vypsáno výběrové řízení, v němž zájemci budou muset složit předem jistinu ve výši půl miliardy korun. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Plán ještě musí formálně přijmout Městský soud v Praze.
"Dražba má spoustu úskalí a zdržovala by nás. Výběrové řízení je průhledné stejně jako dražba a dává možnost postupovat rychleji," řekl Cupka. O Sazku se podle serveru může ucházet kdokoliv, tedy nejen firmy z oboru.
Tržby z loterií se během doby, kdy Cupka převzal řízení Sazky, dostaly z 13 procent na zhruba 53 až 55 procent původního stavu. "Ale donekonečna provozovat firmu v konkurzu nemůžeme, čili pro nás je nejdůležitějším faktorem prodeje Sazky, aby byl rychlý, transparentní a abychom z něj získali co možná nejvíc peněz," uvedl insolvenční správce.
Věřitelský výbor rovněž z bank, které Cupka oslovil kvůli skládání půlmiliardových jistin, vybral J&T. O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena, jiné podmínky - s výjimkou těch, které vyžaduje insolvenční zákon - Cupka stanovovat nechce, právě proto, aby řízení bylo rychlé. "Nový majitel Sazky může být znám do čtyř, pěti, možná šesti týdnů," předpokládá Cupka.
Kdo má zájem o Sazku?
Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které také ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, a investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Penta nabídla 2,5 miliardy korun za její loterijní část, Fortuna pak 3,5 miliardy za Sazku jako celek.
"Obě nabídky (Penty i Fortuny) platí," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Penty Martin Danko. Obě firmy ale budou muset podat svou nabídku oficiálně, až bude výběrové řízení zahájeno.
Kolik prodej Sazky věřitelům vynese, Cupka nechce odhadovat. "Opravdu nevím. Můžete vycházet třeba z toho, jak vysoká je jistina, můžete vycházet z nabídek, které už zazněly," podotkl správce.
Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist