Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na nejvyšším možném stupni AAA.

Výhled ratingu je přitom stabilní, což znamená, že agentura v dohledné době o žádné další změně neuvažuje.

Fitch ale upozornila, že by výhled ratingu mohla snížit na negativní, pokud se ukáže, že Spojené státy nebudou dostatečně rychle snižovat zadlužení.

"Potvrzení hlavního ratingu Spojených států na stupni AAA odráží skutečnost, že hlavní pilíře mimořádné úvěrové spolehlivosti USA zůstávají beze změn," uvedla ratingová agentura. Jedním z pilířů je podle ní klíčová úloha, kterou Spojené státy hrají v globálním finančním systému, druhým je flexibilní, diverzifikovaná a bohatá ekonomika.

Zpráva agentury je pro americkou vládu obzvlášť vítaná. Před nedávnem totiž jiná ratingová agentura Standard & Poor's nejvyšší rating na stupni AAA Spojeným státům odebrala. Něco takového bylo přitom do té doby považováno za naprosto nemyslitelné. Agentura ke snížení prestižního ratingu sáhla kvůli vysokému deficitu a nejasným plánům na jeho dlouhodobé snižování.

O snížení známky jsem ani chvíli nezapochyboval, říká muž, který sebral USA nejvyšší rating - čtěte ZDE

Američané začali vyšetřovat agenturu Standard & Poor's kvůli ztrátě ratingu - čtěte ZDE

"Měnová a devizová flexibilita zvyšuje kapacitu ekonomiky, která je tak schopna absorbovat šoky a přizpůsobovat se," píše se dále ve sdělení ratingové agentury.

Fitch nicméně varovala, že výhled ratingu je do značné míry závislý na stavu ekonomiky a na vývoji, který se odehrává na politické scéně. Především pak jde o postup při snižování veřejného dluhu, upozorňuje Fitch.

Dluhopisy americké vlády jsou už dlouhá léta považovány za klíčové měřítko, podle něhož se posuzuje důvěryhodnost ostatních vlád při splácení finančních závazků. Snížení ratingu o jeden stupeň, k němuž sáhla agentura Standard & Poor's, proto přispělo k otřesům na finančních trzích.

Klíčový bude výhled na vývoj zadlužení USA

Fitch zároveň varovala, že pokud Spojené státy zhorší střednědobý či dlouhodobý výhled vývoje zadlužení, pak to bude pro agenturu důvod k tomu, aby snížila výhled ratingu USA na negativní.

Bude přitom jedno, zda Američané předpokládaný dluh zvýší kvůli slabšímu oživení ekonomiky nebo v důsledku neschopnosti společného výboru dohodnout se na snížení deficitu alespoň o 1,2 bilionu dolarů.

"Nejpravděpodobnější změnou by v takovém případě bylo snížení výhledu ratingu na negativní. To by znamenalo, že bude existovat více než 50procentní pravděpodobnost snížení hlavního ratingu v horizontu dvou let. Méně pravděpodobné by pak bylo snížení ratingu o jeden stupeň," podotýká Fitch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist