Vláda dnes přijala východiska pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti země, který přeložil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. 

Podle premiéra Petra Nečase měl návrh informativní charakter a představuje základ pro energetické koncepce ČR. Nová koncepce se bude zabývat využíváním nejrůznějších energetických zdrojů od jaderné energetiky přes teplárenství až po dodávky ropy.

"Materiál popisuje nynější situaci v oblasti zajišťování energetických potřeb České republiky, určuje možná rizika a navrhuje možná řešení, mezi která patří diverzifikace energetických zdrojů a také transferových cest."

Materiál podle premiéra také popisuje nynější situaci v oblasti zajišťování energetických potřeb České republiky, určuje možná rizika a navrhuje možná řešení. Podle Nečase nenechá stranou ani získávání surovin z různých zdrojů. "Musíme usilovat o surovinovou a energetickou bezpečnost, to znamená například využívaní domácích zdrojů," uvedl předseda vlády.

Projednání koncepce surovinové a energetické bezpečnosti ČR ministři již jednou na žádost jejího předkladatele odložili.

"Naše surovinová a energetická bezpečnost musí vycházet z aktualizované podoby Státní energetické koncepce a Státní surovinové politiky; oba dokumenty chceme dokončit v závěru letošního roku," uvedl již předtím ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Přesné scénáře možného vývoje představí až konečná podoba dokumentu v příštím roce.

Bezpečnost Česka v této oblasti podle MPO zatím řeší jen okrajově některé jiné strategické materiály, zejména Státní energetická koncepce nebo připravovaná aktualizace Státní surovinové politiky či Bezpečnostní strategie ČR. Samostatný dokument dosud chybí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru